Separacja – wstęp do rozwodu czy szansa na nowy początek?

Kryzysy są nieodłączną częścią życia w związku. Niestety, często okazuje się, że problemy w małżeństwie z czasem nie mijają, a wręcz przeciwnie – zaczynają się pogłębiać. Małżonkowie mający przed sobą wizję rozwodu często decydują się na mniej radykalny krok – separację. Co kryje się pod tym pojęciem? Czym może zakończyć się tymczasowa rozłąka partnerów? Sprawdź!

Czym jest separacja?

Separacja, czyli tak zwane „rozdzielenie małżonków od stołu i łoża”, jest stanem, kiedy między małżonkami dochodzi do zupełnego (ale nie do trwałego) rozkładu pożycia. Została ona wprowadzona do polskiego prawa w 1999 roku. Separacja jest orzekana przez sąd na wniosek obu małżonków lub jedynie jednego z nich. Wniosek o separację może być odrzucony, jeśli mogła by ona godzić w dobro małoletnich dzieci lub jeśli rozstanie naruszałoby normy współżycia społecznego (do takiej sytuacji może dojść na przykład wtedy, kiedy jeden z małżonków będzie ciężko chory).  Separacja może być również nieformalna i stanowić umowę między małżonkami.

Konsekwencje separacji

W założeniu separacja ma być okresem przejściowym. Izolacja od partnera to czas na przemyślenia, określenie swoich potrzeb i sprecyzowanie oczekiwań wobec związku. Chwilowa „przerwa” może utwierdzić stojącą na rozdrożu parę o słuszności rozważanej decyzji o rozwodzie lub, wręcz przeciwnie, zachęcić do odbudowania więzi. Okres rozłąki nie powinien być wykorzystany na randkowanie. Jeśli separacja ma być szansą na odbudowanie relacji, warto ustalić formę kontaktu z partnerem, ustalić reguły, spotykać się na neutralnym gruncie. Psychologowie zaznaczają, że separacja powinna trwać około sześciu miesięcy. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Kalinowski@chuck.com.pl

https://emtec-group.com.pl/polaczenie-przeszlosci-z-przyszloscia-unikalnosc-mebli-loftowych/ zobacz wiecje https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/