Hulajnoga wyczynowa – jak dobrać ją do wzrostu?

Hulajnoga wyczynowa (inaczej: freestyle) zjednuje sobie coraz więcej fanów na całym świecie. Od wersji klasycznej różni się nieco swoją konstrukcją oraz przeznaczeniem. Dzięki temu można na niej szaleć w skate parku i wykonywać skomplikowane akrobacje. Dowiedz się, co mogą Ci dać hulajnogi wyczynowe i jak je dopasować do swojego wzrostu.

W tym artykule wyjaśnimy Ci następujące kwestie:

  • Do czego służy hulajnoga wyczynowa?
  • W jaki sposób dopasować ją do wzrostu?
  • Jakie triki możesz wykonywać na hulajnodze?

Hulajnoga freestyle – co to jest?

Hulajnoga freestyle to specjalna, stuningowana wersja klasycznego modelu, przeznaczonego do zwykłej jazdy rekreacyjnej. Została ona stworzona po to, by umożliwić jazdę wyczynową – np. na rampie w skate parku czy na specjalnym torze z przeszkodami, takimi jak schody, murki, krawężniki czy innego rodzaju podesty. Dzięki swej budowie hulajnogi wyczynowe umożliwiają robienie różnych akrobacji. Stosuje się w nich zaawansowane systemy kompresji, które powodują, że utrzymujesz większą kontrolę nad pojazdem w trakcie wykonywania podniebnych ewolucji.

Hulajnogi wyczynowe zazwyczaj ważą więcej niż modele rekreacyjne, ponieważ są zbudowane z twardszych, bardziej wytrzymałych materiałów. Mają też krótsze podłoże – tzw. deck – na którym wykonuje się triki. Aby wzmocnić ich konstrukcję, w modelach tego typu rezygnuje się z dwóch funkcji znanych w wersjach standardowych – tj. możliwości złożenia sprzętu oraz regulowania wysokości kierownicy. Z tego właśnie względu bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie wielkości hulajnogi do wzrostu osoby, która będzie z niej korzystać.

Jak dobrać hulajnogę wyczynową do wzrostu?

Odpowiednio dobrana wielkość hulajnogi wyczynowej znacznie poprawia komfort jazdy. Wysokość tego sprzętu waha się zwykle w przedziale 70–90 cm. Jeśli chcesz ustalić, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla Ciebie, sięgnij po centymetr krawiecki. Zmierz odległość od ziemi do bioder (linii pachwin), a następnie od ziemi do pępka. Wysokość Twojej hulajnogi powinna się zawierać w przedziale pomiędzy uzyskanymi wartościami.

Oczywiście wiele tu też zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Niektórym wygodniej jest jeździć na niższym sprzęcie, innym – na wyższym. Należy jednak pamiętać o tym, że hulajnoga freestyle zasadniczo powinna być mniejsza niż wersja rekreacyjna. Musisz bowiem na niej mieć odpowiednio dużo miejsca na podciągnięcie kierownicy do góry w czasie wyskoku w powietrze. Oczywiście jednak hulajnoga nie może być też na tyle niska, żeby korzystanie z niej wiązało się z bólem pleców.

Triki na hulajnodze wyczynowej

Jakiego typu akrobacje można wykonywać na hulajnogach wyczynowych? Obecnie jest to już tak rozwinięta dziedzina sportu, że ich wymienianie trwałoby w nieskończoność – szczególnie że każdy miłośnik tego sprzętu może sam wymyślać nowe triki. Do podstawowych ewolucji na hulajnodze należy np. jazda na jednym kółku – przednim lub tylnym – czyli tzw. manual. Jedną z popularnych akrobacji jest też grindowanie – ślizganie się po krawędziach murków, ramp czy krawężników.

Podskok na hulajnodze to tzw. bunny hop. Bardzo widowiskową atrakcją jest też obrócenie w powietrzu decka hulajnogi o 360 stopni, czyli tailwhip. Inną wersję tego triku stanowi barspin, który także polega na wykonaniu pełnego obrotu, ale w tym przypadku dotyczy on kierownicy. Gdy opanuje się już tego typu podstawowe umiejętności, można potem dowolnie je łączyć w celu wykonania bardziej skomplikowanych akrobacji. Ogranicza Cię w tym tylko wyobraźnia… no i siła grawitacji!

Nie wiesz, gdzie kupić hulajnogę wyczynową? Wejdź na stronę: https://allegro.pl/kategoria/skating-slackline-hulajnogi-260643?bmatch=baseline-eyesa2-dict43-spo-1-5-0205 i zobacz, jak szeroki wybór tego typu sprzętu masz w zasięgu paru kliknięć.

Kalinowski@chuck.com.pl