Opony zimowe czym się różnią od letnich?

Rodzajów opon jest wiele i różnią się one między sobą zarówno rozmiarem, jak i parametrami technicznymi. Najbardziej powszechny podział opon dotyczy jednak sezonu, w którym powinny być użytkowane. W tym przypadku mamy do wyboru przede wszystkim opony letnie i opony zimowe. Czym się one różnią od siebie? Czy zmiana opon w zależności od sezonu jest w Polsce obowiązkowa?

 

Opony letnie a zimowe

Użytkowanie samochodu w kraju, w którym pory roku są niezwykle zróżnicowane pod względem warunków atmosferycznych, niesie ze sobą spore wyzwania. Dzieje się tak zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy śnieg, lód i niskie temperatury znacząco utrudniają poruszanie się autem.

Dlatego też w wielu krajach, które są narażone na srogie zimy, wymiana opon z letnich na zimowejest obowiązkowa.

I choć kierowcy mają na ten temat różne zdania, to jak najbardziej ma to sens, ponieważ opony zimowe i letnie znacząco się od siebie różnią. Czym konkretnie? Przede wszystkim opony zimowe są skonstruowane z innej mieszanki gum niż opony letnie. W przypadku tych pierwszych pozwala to uzyskać odpowiednią elastyczność w niskich temperaturach, kiedy opony letnie stają się twarde i kruche. Z drugiej zaś strony wysokie temperatury są niekorzystne dla opon zimowych i przyczyniają się np. do wydłużenia drogi hamowania.

Ponadto opony zimowe różnią się od letnich konstrukcją bieżnika. W przypadku opon letnich bieżnik posiada prostszą budowę, która ma sprostać nieco łagodniejszym warunkom i przede wszystkim skutecznie odprowadzać wodę. W oponach zimowych obecne są liczne głębokie żłobienia. Wszystko po to, aby mógł w nie wejść śnieg, który zwiększa przyczepność opon do śniegu leżącego na drodze.

Dlaczego warto zmieniać opony

W Polsce nie ma obowiązku sezonowej zmiany opon. Nie znaczy to jednak, że taka wymiana nie jest zalecana. Wręcz przeciwnie, warto zmieniać opony i dostosowywać je do panujących w danym okresie warunków atmosferycznych. Takie rozwiązanie gwarantuje bowiem o wiele większe bezpieczeństwo na drodze i lepsze panowanie nad samochodem. Ponadto dobre opony zimowe są w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej stromymi podjazdami.

Niestety, ale opony letnie przy pierwszych opadach śniegu i ślizgawicach mogą mieć problem z podjechaniem nawet na niewielkie wzniesienie. Nie mówiąc już o poślizgach i utracie kontroli nad pojazdem, spowodowanych brakiem przyczepności letnich opon do zamarzniętego czy ośnieżonego podłoża. Dlatego dwa komplety opon to najbardziej rozsądne rozwiązanie, tym bardziej że można znaleźć dobre opony w atrakcyjnej cenie, na przykład w internetowym sklepie iParts.pl. Przy czym istnieje pewien kompromis, którym są opony wielosezonowe.

Co z oponami wielosezonowymi

Ciekawym rozwiązaniem, które stosuje coraz większa liczba kierowców, są opony wielosezonowe, określane także jako opony całoroczne. Sprawdzą się one jednak najlepiej wtedy, gdy nie mamy do czynienia ani ze zbyt upalnym latem, ani z nazbyt śnieżną i mroźną zimą lub ewentualnie nie jeździmy zbyt dużo i w dalekie czy wymagające trasy. Jest to bowiem kompromis, który w ekstremalnych sytuacjach nie zaoferuje nam takich efektów jak opony dedykowane dla danego sezonu.

Kalinowski@chuck.com.pl