Damska piżama, czyli Francja elegancja

Wyobrażacie sobie, że jeszcze jakieś 150 lat temu kobiety wyglądały nocą jak Lubawa z Kajka i Kokosza? Czasem, jeśli były zamożniejsze, ozdabiały bawełnianą koszulę koronkami – ubogie niewiasty musiały zadowolić się koszulą lnianą albo, co gorsza, konopną. Wszystko zmieniło się dzięki pewnej Francuzce.

Piżama wyjściowa

Mowa oczywiście o Coco Chanel, słynnej francuskiej projektantce mody. Inspirując się lekkimi strojami, noszonymi na co dzień przez mieszkańców Półwyspu Indyjskiego – dokładnie przez panów – stworzyła strój damski. Początkowo był to ubiór plażowy i rzeczywiście panie w XX-leciu międzywojennym udawały się w piżamach, by zażywać odpoczynku nad brzegiem morza. Obecnie jest to strój nocny – prosty, wygodny, a jednocześnie elegancki.

Dziś, jeśli chcemy kupić dla siebie piżamy damskie, staje przed nami ogromny wybór, co cieszy. W końcu inna piżama przyda się na biwak w górach czy na wakacje w domku kempingowym (polecamy bawełnianą z długim rękawem i nogawkami – noce mogą być chłodne), inna – do szpitala (tu doskonale sprawdzi się piżama z rozpinaną koszulą, co pomoże łatwiej karmić maluszka). Wygodną piżamę z postaciami z bajek mogą nosić dzieci, a piżamy damskie z fantazyjnymi napisami z pewnością ucieszą nastolatki.

Piżama domowa

Damska piżama wcale nie musi kojarzyć się z PRL-owską flanelą i nudnymi wzorami. Latem doskonale sprawdzą się bawełniane koszulki z szortami – zwróćmy uwagę, że bawełna to tkanina naturalna, przewiewna. Oznacza to, że choć będzie nam ciepło, naturalne włókno zapobiegnie przepoceniu. Wiele pań wybiera także delikatne, lejące zestawy satynowe, choć latem dobrym wyborem jest także jedwab. Cienkie ramiączka, dodatkowe koronki – to wszystko podkreśla kobiece piękno, a jednocześnie sprawdza się w upalne noce. Zimą także przyda się nam bawełna, bez względu na to, czy wybierzemy rękaw długi, czy też w 3/4. Jeśli zaś jesteśmy zmarźlakami, nie ma obaw – coraz więcej sklepów ma w swojej ofercie piżamy polarowe. Modny jest także styl homewear, czyli piżamy, w których można zarówno spać, jak i snuć się rano po domu (coś dla pracujących zdalnie).

Pamiętajmy, że piżama damska to strój, który zakładamy wieczorem, kiedy zamierzamy się zrelaksować i dobrze wyspać. Sięgamy wówczas po maseczkę czy krem, dobrą książkę, delikatną muzykę – nie zapomnijmy również o ubraniu, który wprawi nas w dobry nastrój. Nawet jeśli jest to tak prozaiczny ubiór, jak zwykła piżama!

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://ekskluzywna.pl/pizamy-damskie.

Kalinowski@chuck.com.pl