Jazda konna – jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Szukając sportu, który mógłby być jednocześnie naszą pasją coraz więcej osób stawia na jazdę konną. Sport ten jest świetnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku – zarówno dla starszych, jak i młodzieży czy dzieci. Specyfika jazdy konnej pozwala na ogólny rozwój naszego organizmu, jak  również na spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Jak przygotować się do jazdy konnej?

Szukając sposobów na rozpoczęcie nauki jazdy konnej podstawą jest znalezienie odpowiedniej stadniny. Najlepiej, jeśli będzie położona niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Pierwszym krokiem powinna być również rozmowa z instruktorem, zapoznanie się i określenie naszych oczekiwań. Zdecydowana większość osób decydujących się na lekcje jazdy konnej pragnie jazdy rekreacyjnej, w wolnym czasie. Podczas pierwszych jazd poznamy nie tylko budowę konia, ale też nauczymy się go prawidłowo siodłać czy dosiadać. Podczas pierwszych jazd prowadzeni będziemy na lonży, kolejno zaś możliwe będzie stopniowe oddalanie się od stajni i wyruszanie z instruktorem w trasy terenowe.

Jak się ubrać na jazdę konną?

Podczas pierwszych jazd nie ma potrzeby kupowania profesjonalnego sprzętu jeździeckiego. Kiedy jednak poczujemy, ze ta dyscyplina jest dla nas warto zastanowić się nad konkretnymi elementami ubioru jeźdźca. Podstawą są wygodne bryczesy z pełnym lejem – nadają się one idealnie dla osób początkujących, gdyż specjalistyczny lej pozwala na zachowanie większej przyczepności do siodła, co znacząco ułatwia jazdę. Istotne są również wygodne buty – wśród butów jeździeckich najbardziej rozpowszechnione są dzisiaj klasyczne sztyblety ze skóry naturalnej lub też z tworzyw syntetycznych. Pamiętajmy, że ważna jest ochrona kostek, jak również stabilne umiejscowienie stopy w strzemionach.

Kalinowski@chuck.com.pl