Zadbany kamień

Kamień jest nieodłącznym elementem architektury budynków oraz wystroju ich wnętrz. Szczególnie dobrze prezentuje się w eleganckich pomieszczeniach ale daje im coś więcej niż tylko piękny wygląd. Użycie kamienia sprawia, że zwiększona jest funkcjonalność i trwałość danego elementu. Obecnie możliwe jest wykorzystanie praktycznie każdego rodzaju skały do wytworzenia klasycznych blatów, posadzek czy obudów. Najczęściej wykorzystywane są do tego naturalne kamienie takie jak: granity, gnejsy, marmury, piaskowce. Popularnością cieszą się również konglomeraty uzyskane w procesie łączenia spoiwem naturalnego kamienia z różnymi dodatkami (ceramiką, szkłem, lustrem). Niezależnie od wybranego rodzaju kamienia, jego powierzchnia z czasem ulega wietrzeniu. Jest to naturalny proces, który działa na skały również w środowisku ich pierwotnego występowania, a przyśpieszają go m.in. oświetlenie, wiatr, zmiany temperatury i wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne. Kamień pozostawiony sam sobie z czasem ulegnie zmatowieniu, a w skrajnych przypadkach nastąpi dezintegracja jego ziaren. Jest jednak sposób na uniknięcie tego procesu. Na rynku są dostępne impregnaty, które dbają o dobry stan tego surowca, a szeroki ich wybór można znaleźć na stronie https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html. 

Jak dbać o kamień?

Podstawową zasadą jest impregnacja powierzchni kamienia. Jednak aby w 100% zapewnić ochronę, należy zwracać uwagę na czystość kamienia. Pozostawiony brud czy rozlany płyn może wejść w interakcję z minerałami znajdującymi się np. w granitowym blacie. Może to spowodować powstanie osadu, który nie tylko będzie trudny do usunięcia, ale też zaburzy estetykę blatu. Na powierzchniach kamieni nie należy również stawiać gorących przedmiotów, gdyż prowadzi to do powstawania pęknięć (skała w wyniku działania temperatury może się rozprężać i sprężać) oraz zarysowań. Dlatego w takim przypadku polecane jest używanie podkładek ochronnych. Kolejną kwestią, o którą należy zadbać jest używanie odpowiednich środków czyszczących, a tych należy szukać w wyspecjalizowanych sklepach, oferujących produkty najwyższej jakości, takich jak https://www.e-akemi.com.

Czego unikać czyszcząc kamień?

Głównym błędem popełnianym podczas czyszczenia kamienia jest używanie środków czyszczących przeznaczonych do innych powierzchni (np. drewna czy porcelany). Należy unikać detergentów, w których składzie są kwasy (przede wszystkim solny, cytrynowy i octowy), gdyż ich zastosowanie może spowodować matowienie kamienia. Niedopuszczalne są także wszelkie wybielacze, benzyna, zmywacze do paznokci, substancje zawierające sodę oczyszczoną czy ług potasowy, te z kolei niszczą kamień odbarwiając go. Nie powinno się też używać różnego rodzaju środków do pielęgnacji mebli. W ich składzie zazwyczaj są obecne oleje silikonowe, które pozostawiają tłuste i nieestetyczne smugi, których trudno się pozbyć.

Używanie odpowiednich preparatów przeznaczonych do kamiennych powierzchni czyści, chroni, ale też podkreśla naturalne cechy kamienia: jego barwę i połysk. Chcąc cieszyć się przez długie lata estetycznym wyglądem kamienia, nie należy bagatelizować powyżej opisanych reguł i wskazówek.

Kalinowski@chuck.com.pl

zobacz wiecej Nowoczesna metalowa półka na buty do przedpokoju Barowy stół kuchenny i dwa taborety