Samochód z Włoch – co musimy wiedzieć przed kupnem?

Szukając idealnego samochodu, coraz częściej przeglądamy również zagraniczne portale aukcyjne – można znaleźć na nich prawdziwe motoryzacyjne perełki. Dużym zainteresowaniem cieszą się samochody z Włoch – łagodny klimat oraz duża dbałość o samochody właścicieli sprawiają, że nierzadko trafić możemy na prawdziwe okazje. Jak sprowadzić samochód z Włoch? Co warto wiedzieć przed kupnem?

Jak kupić samochód z Włoch?

Decydując się na samochód z Włoch, mamy dwie możliwości: albo samodzielnie wyszukamy interesujące nas modele na stronach z aukcjami internetowymi i skontaktujemy się z właścicielem, albo proces poszukiwania zostawimy w rękach komisów samochodowych. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Samodzielnie poszukiwanie oraz proces sprowadzania samochodu zajmie nieco czasu – to jednak pozwoli też zaoszczędzić pieniądze, które będziemy musimy zapłacić za tę pracę komisowi. Zakup przez komis może jednak zdjąć z naszych barków wiele trudności formalnych oraz fizyczne sprowadzenie samochodu do Polski. Już na etapie dogadywania się ze sprzedającym musimy zastanowić się, jak samochód z Włoch ściągniemy do Polski. Jeśli samochód ma być transportowany na lawecie – wystarczy go wyrejestrować. Jeśli jednak chcemy wrócić samochodem za jego kierownicą konieczne będzie wyrobienie tymczasowych tablic rejestracyjnych oraz wykupienie czasowego ubezpieczenia!

Samochód z Włoch w Polsce – czego musimy dopilnować?

Kiedy samochód z Włoch znajdzie się w Polsce mamy 30 dni na jego zarejestrowanie. Konieczne jest również opłacenie akcyzy, która zależna będzie od ceny pojazdu, jak i pojemności jego silnika. Kolejnym krokiem jest przegląd techniczny samochodu oraz przetłumaczenie dokumentów kupna-sprzedaży na język polski u tłumacza przysięgłego. Do dokumentacji dołączamy dowód opłacenia akcyzy, dowód rejestracyjny samochodu oraz potwierdzenie wszelkich opłat rejestracyjnych.

 

Kalinowski@chuck.com.pl