Mikrosilnik protetyczny – najważniejsze informacje
Mikrosilnik protetyczny to nieocenione narzędzie w pracy każdego technika dentystycznego. Przydaje się w gabinecie dentystycznym do wszelkiego rodzaju prac, w których najważniejsza jest chirurgiczna precyzja obróbki niewielkich elementów. Mikrosilnik protetyczny zwany inaczej mikromotorem protetycznym jest używany na co dzień w każdym gabinecie stomatologicznym. To urządzenie, które pozwala na używanie wielu końcówek służących do wykonywania zabiegów dentystycznych między innymi wierteł. Urządzenie pomaga w obrabianiu modeli, czy wygładzaniu małych powierzchni. Ułatwia pracę stomatologa i pozwala na dokładne wykonywanie zabiegów i wykańczanie pracy z najwyższą starannością.
Mikrosilnik protetyczny – rodzaje urządzeń i różnice
Na rynku znajdziemy bardzo dużo mikrosilników protetycznych. Jak podejść do wyboru jednego z nich? Warto znać budowę i różnice między poszczególnymi elementami.
Każdy mikrosilnik protetyczny składa się z silnika oraz prostnicy, czyli elementu, który lekarz stomatolog trzyma w dłoni w czasie zabiegów. Prostnica to element, do którego można montować wymienne końcówki do obróbki. Mikrosilniki protetyczne ze względu na budowę dzielimy na szczotkowe i bezszczotkowe.
Mikrosilniki szczotkowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w wymienne szczotki, czyli tak zwane elementy trące. Jest to najtańszy rodzaj mikrosilników ze względu na prostą budowę. Niestety urządzenia te charakteryzują się wolnymi obrotami i małą mocą, a końcówki trące często się wycierają. Jest to ekonomiczne rozwiązanie na każdą kieszeń.
Drugi rodzaj to mikrosilnik bezszczotkowy. Te urządzenia zaczynają coraz bardziej wypierać mikrosilniki bezszczotkowe ze względu na bezawaryjność, niski poziom głośności w trakcie pracy, a także dużo większą moc obrotową i prędkość. Nie posiadają elementów trących, które mogłyby się zużyć, są jednak dużo droższe od mikrosilników szczotkowych.
Mikrosilniki protetyczne różnią się także rodzajem sterowania. W zależności od preferencji użytkownika można wybrać mikrosilnik sterowany nożnie, ręcznie lub kolanowo.
Wybór urządzenia zależy od budżetu, a także indywidualnych potrzeb użytkownika.
Ważne kwestie przy wyborze mikrosilnika protetycznego
Co jeszcze jest ważne przy wyborze? Zakup mikrosilnika protetycznego to wybór na lata. To narzędzie, które jest używane w gabinecie stomatologicznym na co dzień, dlatego warto skupić się na istotnych elementach i parametrach. Ze względu na to, że mikrosilnik protetyczny pracuje prawie całymi dniami, dla komfortu pracy ważny jest cichy silnik najlepiej indukcyjny i bezwibracyjny, tak aby nie przeszkadzał w pracy i pozwalał na skupienie. Długie godziny przy stole dentystycznym ułatwią też ergonomiczne urządzenia, które możemy dopasować do położenia ręki i ramienia, a także wygodny ustabilizowany uchwyt. Urządzenie nie może być również ciężkie, tak aby uniknąć zmęczenia ręki. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje jak regulowanie prędkości obrotów oraz momentu obrotowego. Przed zakupem sprawdź jak wysoki moment obrotowy ma wybrane urządzenie – im wyższy, tym lepszy i zapewniający skuteczniejszą pracę. Istotny będzie również kabel – elastyczny nie będzie przeszkadzał w pracy, tylko dopasuje się do aktualnego położenia.
Zadbaj o swój mikrosilnik protetyczny
Aby mikrosilnik posłużył nam długo i bez awarii warto raz na jakiś czas samemu rozkręcić prostnicę i wyczyścić urządzenie ze wszelkich pyłów kurzu i drobinek, które podczas codziennej pracy dostają się do środka i sprawiają, że urządzenie musi silniej pracować i najprościej mówiąc przegrzewa się. Najczęstsze usterki są związane z wymianą łożysk i zacisków. Na szczęście poważniejsze awarie zdarzają się rzadko, jeśli odpowiednio dbamy o urządzenie. Popularne w Polsce silniki NSK charakteryzują się bardzo dobrym zabezpieczeniem przed wnikaniem do środka pyłów i kurzu. Dodatkowo producent zapewnia 12 miesięcy gwarancji. To ważne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie mikrosilnika protetycznego, aby służył latami.