Gelato – konopia medycyny naturalnej

Konopie indyjskie od wieków były wykorzystywane w medycynie naturalnej. Od kilku lat trend ten wszedł również na ścieżki medycyny klinicznej. Jedną z najczęściej stosowanych odmian jest Gelato. Poznajmy zatem jej historię i zbawienne działanie lecznicze.

 

Czy Gelato to odmiana Indiki czy Sativy?

 

Gelato powstało, jak większość hybryd w słonecznej Kalifornii, na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest to mieszanka powstała z dwóch odmian konopi: Sunset Scherbet oraz Thin Mint, dzięki czemu łączy w sobie cechy zarówno Indiki, jak i Sativy. Ta odmiana charakteryzuje się bardzo dużą zawartością THC, która sięga nawet 25% i nie jest to rzadki wynik. Z powodu tak dużego stężenia THC nie jest polecana nowym użytkownikom.

Działanie Gelato jest błyskawiczne. Efekty pojawiają się już po krótkiej chwili od jego spożycia. Użytkownicy opisują często tę odmianę jako niezwykle rozluźniającą. Nie sprzyja jednak wysiłkowi fizycznemu. Po jego zażyciu występuje uczucie ciężkości, które sprzyja wypoczynkowi na kanapie wśród znajomych. Nie jest to odmiana polecana na wyjścia do miasta lub przy aktywnościach na świeżym powietrzu. Jednym ze skutków, na które często zwracają uwagę użytkownicy Gelato, jest poprawa koncentracji oraz zdolności kreatywnego myślenia. Będzie, więc doskonała podczas pracy twórczej lub rękodzielniczej. Ważne jednak, aby mieć na uwadze, iż jej działanie jest bardzo silne i dla nowicjuszy doznania mogą okazać zbyt intensywne.

Warto też dodać, że ta odmiana jest najchętniej wybierana przez użytkowników w Stanach zjednoczonych. I nie chodzi tylko o jej działanie, ale również smak i zapach. Niezwykłe terpeny nadają tej konopi smak jeżyn, owoców leśnych i cytrusów. To bardzo słodka, deserowa odmiana, którą kochają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jej kwiaty charakteryzują się małymi, mocno zbitymi pąkami z widoczną żywicą. Pięknie pachną i zachęcają do ich spróbowania. Również wygląd kwiatów może zaskoczyć. Podczas kwitnięcia, w niskich temperaturach zmieniają swoją barwę na purpurową lub niebieską, podobnie zresztą, jak słynna odmiana Blueberry.

Medyczne wykorzystanie odmiany Gelato

Medycyna od lat czerpie z natury, wykorzystując jej potęgę do leczenia ludzi i do poprawy komfortu ich życia. Nie od dziś wiadomo, że medyczną marihuanę stosowano, aby uśmierzyć ból osobom chorym na nowotwory i inne ciężkie choroby. Badania dowiodły o skuteczności marihuany w leczeniu takich dolegliwości, jak np. padaczka, choroba Parkinsona czy reumatoidalne zapalenie stawów. Dziś stosowanie medycznej marihuany nikogo nie dziwi, a grono jej sympatyków ciągle rośnie.

Odmiana Gelato także znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, dzięki swoim właściwościom rozluźniającym i poprawiającym nastrój. Jest polecana i przepisywana przez lekarzy do walki z takimi dolegliwościami, jak depresja, stres, stany lękowe, przewlekłe bóle mięśni, a nawet uciążliwe migreny. Niekiedy znajduje również zastosowanie w walce z nudnościami, wymiotami oraz brakiem apetytu. Jej silne działanie rozluźniające jest często wykorzystywane do rozluźniania bolesnych skurczy mięśni.

Nie da się ukryć, że stres i depresja to choroby cywilizacyjne XXI wieku. Życie w ciągłym biegu, pracoholizm i postępujący konsumpcjonizm tylko pogarszają stan naszej psychiki. Dlatego coraz więcej osób poszukuje sposobów na rozładowanie emocji. Kiedy jest ich za dużo i nie można sobie z nimi poradzić, wybieramy się do lekarzy, którzy przepisują nam leki. Coraz częściej tym lekarstwem jest właśnie medyczna marihuana lub jej pochodne w postaci kropel, lub tabletek.  W niektórych krajach leczenie takimi specyfikami jest zupełnie legalne i powszechne. Co ważniejsze jest też wysoce skuteczne, co w medycynie ma szczególne znaczenie. Dlatego warto poszukiwać alternatywnych sposobów leczenia, również przy wykorzystaniu medycznej marihuany. Jeżeli tylko ma to nam poprawić jakość życia, przy znikomych skutkach ubocznych, dlaczego nie spróbować? Pod warunkiem, że będzie to oczywiście legalne.

Kalinowski@chuck.com.pl