Do kiedy obowiązek zakrywania ust i nosa?

Nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej będzie trwał, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka – poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. To oznacza, że obowiązek zasłaniania ust i nosa może potrwać nawet rok lub nawet 1,5 roku, bo tyle według specjalistów może zająć proces tworzenia i dopuszczenia do obrotu szczepionki.

Musimy przystosować się do nowej rzeczywistości, w związku z panującą epidemią i zaplanowanym na najbliższe miesiące stopniowym odmrażaniem gospodarki. Rząd stworzył kilkuetapowy plan powrotu do normalności i funkcjonowania sklepów, punktów usługowych oraz instytucji, którego realizacja będzie zależeć od ilości zakażeń, przebiegu epidemii i bieżących ustaleń oraz statystyk. Na razie nic nie zapowiada wygaśnięcia epidemii, dlatego maseczki ochronne pozostaną z nami na dłużej. Warto wiedzieć jak ich bezpiecznie używać, utylizować i na co zwracać szczególną uwagę. Przede wszystkim kupujmy maski z atestem PZH, z certyfikowanych bezpiecznych materiałów wysokiej jakości, z legalnych źródeł, a najlepiej – od polskich producentów. Wiele firm i szwalni przebranżowiło się i produkuje maseczki ochronne, aby przetrwać trudny czas przestoju w branży odzieżowej. Warto wspierać lokalnych przedsiębiorców, zatrudniających często setki osób.

Przed założeniem maski zawsze należy dokładnie umyć ręce. Podczas jej noszenia unikać dotykania, poprawiania itp., a przy zdejmowaniu zachować szczególną ostrożność. Jeśli mamy maskę wielokrotnego użytku możemy ją wyprać według zaleceń producenta, a nawet wyprasować lub zdezynfekować. Lekarze mówią również, że koronawirus staje się nieaktywny po 72 godzinach, dlatego posiadając kilka maseczek, możemy korzystać z nich wymiennie i odkładać w bezpieczne miejsce na wymagany czas. To nasza nowa codzienność i im szybciej ją zaakceptujemy, tym łatwiej będzie nam funkcjonować i przetrwać tą ciężką próbę.

Kalinowski@chuck.com.pl