Zwykłe rzeczy i ich niezwykłe zastosowanie — kultura DIY

Producenci obecnie prześcigają się w projektowaniu i wytwarzaniu, wszystkiego do wszystkiego. To znaczy, że każda nawet najmniejsza czynność, czy potrzeba mają dedykowane do siebie narzędzie. Kiedyś był jeden rodzaj śrubokręta, śrubokręt płaski, później wprowadzony drugi, krzyżakowy. Obecnie mamy niezliczoną mnogość tego narzędzia, są gwiazdki, kwadraty, sześciokąty, a zwykły śrubokręt krzyżakowy ma kilka typów w wielu rozmiarach.

Produkuje się zapałki o różnej długości, do rozpalania w kominku, zapalania świec w głębokich świecznikach. Mamy osobne rodzaje ścierek do szyb, płytek, drewna, lakieru i nie wiadomo czego jeszcze.

DIY to styl życia

Na szczęście istnieją grupy ludzi zafascynowanych minimalizmem i ideami DIY, którzy w kreatywny sposób potrafią wykorzystać posiadane narzędzia do zupełnie innych czynności. Wspomnianą wcześniej zapałkę można zastąpić ugotowanym makaronem spaghetti,
specjalne granulki przeciw wilgoci wystarczy zastąpić ryżem, który ma wspaniałe właściwości higroskopijne. Większość domowej chemii czyszczącej z powodzeniem zastąpimy kwaskiem cytrynowym i sodą oczyszczoną.

Co to jest DIY?

DIY to skrót od angielskiego zwrotu “Do it yourself“, czyli zrób to sam i ogólnoświatowy, nieformalny ruch ludzi, którzy potrafią coś samemu zrobić, coś naprawić, zastosować coś w nietypowy sposób.

Czasem sami producenci są zdziwieni, do jak różnych i nietypowych zadań kreatywni ludzie wykorzystują ich produkty. Wciągniki jednej z firm wykorzystywane są w zoo do przenoszenia słoni, stoły podnośnikowe często wykorzystują weterynarze przy zabiegach na uśpionych dużych zwierzętach.

Wszystkim już chyba znane jest przerabianie euro palet na meble, szpul po kablach na stoliki czy słoików na żyrandole. Powstają fantastyczne wieszaki ze starych widelców, świeczniki z lejków, czy pojemniki na kredki z tarki.

Jedną z najbardziej zadziwiających rzeczy, którą widziałem, był wykonany ze starego samochodu kwietnik, zdobiący wjazd do pewnej restauracji.

Warto czasem, zamiast pójść do sklepu kupować kolejną rzecz służącą tylko do jednej czynności rozejrzeć się wokoło czy nie mamy już czegoś, co mogłoby ją po drobnych modyfikacjach zastąpić. Bawmy się kreatywnością i dołączmy do społeczności DIY

Kalinowski@chuck.com.pl

poznajauditt.pl seo audyt rocela.pl