Zieleń w domu

W każdym domu wydaje się być przyjemniej, kiedy wprowadzimy do niego trochę zielonych elementów. Nie chodzi tylko o kolor ścian, mebli czy dodatków. Sporo życia we wnętrza wprowadzają różnego rodzaju rośliny. W jakiego typu zieleń warto inwestować i jaką roślinność najlepiej jest trzymać w domu?

Kwiaty cięte

Świeże róże, tulipany, konwalie, żonkile – to tylko niektóre kwiaty, które pięknie wyglądają w wazonie. Wiele z nich występuje tylko sezonowo. Konwalie możemy znaleźć właściwie tylko w maju. Żonkile są dostępne na wiosnę. Te sezonowe gatunki cieszą jednak jeszcze bardziej, ponieważ cały rok czekamy aż pojawią się na targach.
Cięte kwiaty mają jednak także pewien minus – nie są trwałe. Wiele z nich nie kosztuje dużo, więc spokojnie moglibyśmy co tydzień wymieniać je na świeże, jednak nie każdy ma na to ochotę.

Kwiaty doniczkowe

Jeśli zależy nam na trwałości kwiatów, wybierzmy raczej te w doniczkach. Są równie urocze, a mogą przeżyć dłuższy czas.
Kwiaty doniczkowe możemy trzymać zarówno w domu, jak i na balkonie. Aby długo się nimi cieszyć, musimy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. W przypadku niektórych gatunków może przydać się także specjalny nawóz.

Trwałość

Nie każdy ma jednak czas i ochotę na wymienianie kwiatów na świeże lub ich ciągłe podlewanie. Na szczęście możemy zakupić także jeden z gatunków, który dobrze się prezentuje, a przy tym nie potrzebuje troskliwej opieki.
Przykładem takiej rośliny jest Szorstkowiec Fortunego (trachycarpus fortunei – tropiart.pl), który jest odporny na różne warunki, także atmosferyczne. Leniwi lubią także wszelkiego rodzaju kaktusy i sukulenty, których nie trzeba często podlewać.

Zioła

Rośliny w domu mogą więc niewątpliwie mieć charakter dekoracyjny. Okazuje się jednak, że nie tylko.
Praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu codziennie będziemy mogli wyczuwać w naszych potrawach smak świeżych ziół jest postawienie kilku doniczek w kuchni. Możemy umieścić w nich bazylię, miętę czy oregano. Oprócz tego, że może być to ciekawa ozdoba kuchni, ma także zastosowanie praktyczne. Warto zatem przemyśleć małą hodowlę świeżych ziół w swojej kuchni lub na balkonie.

Balkon

Balkon jest także świetnym miejscem do umieszczenia tam wszelkiego rodzaju roślin doniczkowych. Będą miały tam dostęp do słońca, a naszym zadaniem będzie jedynie regularne ich podlewanie.

Kolor zielony kojarzy się z nadzieją, spokojem, naturą. Warto zatem zadbać o to, aby nasze mieszkanie, w którym codziennie przebywamy wywoływało takie pozytywne skojarzenia. Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie trochę życia i zieleni w swoje wnętrza jest właśnie umieszczenie w nich roślin. Równie ciekawym rozwiązaniem jest założenie akwarium holenderskiego. Zamiast ryb i innych stworzeń morskich hodujemy w nim rośliny, więc jest to piękne, zielone światełko w domu. Oczywiście, ryby zwykle nie przeszkadzają także w hodowli roślin, więc możemy połączyć te dwa organizmy w jednym zbiorniku. Woda także ma pewne właściwości uspokajające, więc to również dobre rozwiązanie do mieszkania.

Kalinowski@chuck.com.pl