Zapalenie zatok – jak sobie z nim radzić?

Każdy z nas choć raz zmagał się z bólem zatok spowodowanych zapaleniem błony śluzowej lub zatok przynosowych. Na kłopoty z zatokami jesteśmy narażeni zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wiosennym, kiedy mamy osłabioną odporność i łatwiej łapiemy różnego rodzaju infekcje. Jak radzić sobie w przypadku zapalenia zatok? Czy tabletki na zatoki są skuteczne?

Zapalenie zatok: charakterystyka, przyczyny

Można wyróżnić trzy rodzaje zapalenia zatok – ostre (nie pozostawia śladu w błonie śluzowej po wyleczeniu), nawracające ostre zapalenie (jeśli leczenie jest prawidłowe, również nie pozostawia zmian) oraz przewlekłe (zapalenie, którego nie można wyleczyć za pomocą leczenia zachowawczego). Do zapalenia zatok najczęściej dochodzi na skutek zarażenia wirusem, chociaż zdarzają się również przypadki nadważenia bakteryjnego (np. przez paciorkowce). W niektórych sytuacjach zapalenie zatok może być konsekwencją infekcji zębów i okostnej.

Objawy i leczenie zapalenia zatok

Jeśli stan zapalny objął wnętrze zatok przynosowych, do pierwszych charakterystycznych objawów będzie należeć obrzęk, uczucie ucisku i ból w tamtych okolicach. Ból będzie szczególnie odczuwalny przy nacisku, podczas rozwoju choroby może objąć także okolice zatok szczękowych, czołowych czy sitowych, co oznacza odpowiednio ból zębów, ucisk czoła lub ból za oczami (przypominający rozsadzanie głowy). Przy zapaleniu zatok najczęściej pojawia się również nieżyt nosa, gorączka i ropna wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła. Jeśli chodzi o leczenie zapalenia zatok, skuteczne mogą okazać się tabletki na zatoki – szczególnie przy łagodzeniu objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa. Tabletki na zatoki pomagają również udrożnić nos i przynoszą ulgę w oddychaniu. Przy zapaleniu zatok lekarze zalecają również ich płukanie, czyli irygację. Jeśli przyczyną choroby są bakterie, konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Kalinowski@chuck.com.pl