Zapalenie stawów u psa

Choroba, jaką jest zapalenie stawów u psa stanowi dolegliwość niezwykle podstępną, bowiem – jak często pokazuje to praktyka – właściciele czworonogów dostrzegają niepokojące objawy dopiero w momencie, w którym stan zapalny przechodzi w stan zwyrodnieniowy. Na szczęście istnieją proste sposoby umożliwiające stosunkowo szybkie wychwycenie zachowań wskazujących na opisywaną dolegliwość. Warto przy tym dodać, iż to właśnie szybka diagnoza potwierdzona przez lekarza weterynarii może znacząco wpłynąć na przebieg leczenia.

Niepokojące objawy – na co zwrócić uwagę?

Wśród pierwszych, niepokojących objawów na jakie warto zwrócić uwagę należy wymienić między innymi:

  • Niechęć do zabaw i aktywności fizycznej

Zdarza się, że młody pies niechętnie podejmuje jakąkolwiek aktywność fizyczną i nie ma ochoty na zabawę. Wspomniane objawy nie zawsze oznaczają zapalenie stawów, niemniej jednak zaliczane są do grona dolegliwości, które powinny zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii.

  • Zmniejszenie lub zanik apetytu

Pora posiłku często postrzegana jest przez naszych czworonogów na zasadzie swego rodzaju rytuału; zwłaszcza, kiedy w misce lądują ulubione smakołyki psa. Niemniej jednak odczuwalny ból będący konsekwencją zapalenia stawów może przyczynić się do znacznego zmniejszenia, a nawet zaniku apetytu.

  • Problemy z siadaniem/ułożeniem się w wygodnej pozycji

Problemy ze stawami zdecydowanie ograniczają możliwość przybrania przez zwierzę wygodnej pozycji ciała. Nic zatem dziwnego, że cierpiący na opisywaną dolegliwość czworonóg wierci się i przesuwa, tym samym sprawiając wrażenie, jakby nie był on w stanie wygodnie się ułożyć.

  • Wyraźne problemy z poruszaniem, drżenie na ciele, a nawet zarzucanie tylnymi nogami czy też skomlenie to objawy, które często sugerują zaawansowane stadium choroby.

Leczenie dolegliwości

Jeśli okaże się, że lekarz weterynarii potwierdzi nasze przypuszczenia, wówczas podejmuje on działania mające na celu utrzymanie naszego psa w jak najlepszej kondycji oraz oczywiście zniwelowanie odczuwanego przez zwierzę bólu. W praktyce z reguły podejmowana jest decyzja o przepisaniu leków stawowych. Ponadto często zaleca się wdrożyć preparat na stawy dla psa czy też innego rodzaju suplement.

 

 

Kalinowski@chuck.com.pl