Zapalenia dziąseł – jak sobie radzić

Choroby dziąseł, nie tylko zapalenie, są bardzo nieprzyjemne. Ból, obrzęk, zaczerwienienie i często krwawienie – to tylko część objawów, z którymi można się spotkać podczas tego rodzaju schorzeń.
Skąd się bierze zapalenie?

 

Zapalenie dziąseł powstaje zazwyczaj na skutek niewłaściwej pielęgnacji jamy ustnej

Za krótkie czyszczenie zębów, szczególnie nieużywanie nici dentystycznych czy irygatora do płukania przestrzeni międzyzębowych oraz kamień nazębny. Nagromadzenie sporej ilości płytki zębowej powoduje osłabienie dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych, a wtedy o krok do wywołania stanu zapalnego. Zapalenie dziąseł może też być wywołane nieumiejętnym szczotkowaniem, szczególnie za pomocą twardej szczoteczki. Twarde włosie wcale nie jest lepsze w czyszczeniu zębów, ale podrażnia dziąsła i często prowadzi do ich krwawienia. Najlepsze są szczoteczki z gęsto osadzonym, w miarę miękkim włosiem. Wtedy szczotkowanie jest najbardziej efektywne. Co jeszcze może szkodzić dziąsłom? Na pewno też płyny do płukania ust czy inne preparaty skomponowane na bazie składników drażniących. Źle wpływają na dziąsła także substancje ścierne zawarte w pastach wybielających. Nie każdy może używać tego typu preparatów do czyszczenia zębów. Tak samo może zawierać się w nich SLS, czyli sztuczny spieniacz. Ta substancja bardzo wysusza dziąsła, dlatego także może prowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego.

 

Objawy i leczenie

Jak zostało wyżej wspomniane dziąsła, w których rozwinął się stan zapalny, stają się czerwone, wrażliwe na dotyk oraz zimne i ciepłe pokarmy, pojawia się obrzęk i czasami krwawienie. Można też odczuwać dyskomfort podczas jedzenia, ponieważ ból i podrażnienie dziąseł nie pozwalają na spokojne zjedzenie posiłku. W najcięższych przypadkach dziąsła są tak osłabione, że może dojść do rozchwiania się zębów. Jak leczyć zapalenie dziąseł, aby kuracja przyniosła szybką ulgę? Warto sięgnąć po preparaty bez recepty, które pomogą uśmierzyć ból i pomogą szybciej uporać się ze schorzeniem. Są to np. Faringosept, dentinox czy dentosept – różne żele stomatologiczne, pasty, płukanki czy tabletki do ssania. Ich działanie jest zazwyczaj przeciwzapalne, ściągające i odkażające, niektóre z nich także miejscowo znieczulają. Oprócz leków z apteki warto zadbać o swoje dziąsła samodzielnie, przygotowując np. ziołowe płukanki na bazie rumianku, szałwii czy tymianku. Można też płukać jamę ustną wodą utlenioną i sodą, mieszając je z wodą. Oczywiście liczy się także codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie płynem antybakteryjnym. Raz w tygodniu warto stosować żel do zębów z dużą zawartością fluoru. Liczy się także dobrze zbilansowana dieta, w której jest mało węglowodanów, szczególnie słodyczy. Przygotowywanie posiłków z pełnowartościowym białkiem oraz witaminami i mikroelementami to również bardzo ważny element w dbaniu o zdrowe zęby i dziąsła.

Kalinowski@chuck.com.pl