Zabytek – obowiązek czy przywilej?

Oglądając filmy czy seriale albo jakieś dokumenty w telewizji bądź w Internecie nieraz myślimy sobie, że ciekawie byłoby mieć na własność taką starą kamienicę tudzież dworek albo po prostu domek gdzieś na wsi. Stary, z piękną historią, ładnie wyremontowany… Lecz właśnie to tu nieraz zaczynają się problemy, o których mało kto wie…

Stare domy – charakterystyka

Kiedyś wszystko było inne – te słowa spokojnie można odnieść do dawnego budownictwa. Kiedyś przecież nikt nie budował malutkich mieszkanek w blokach. Funkcjonalność i użyteczność wcale nie były mottami przewodnimi architektów. Chodziło raczej o to, aby się dobrze mieszkało, aby wszystko było komfortowe i wygodne.

Dlatego też mieszkania były wyższe, bardziej przestronne. Każdy z domowników miał swoje miejsce i nikt nikomu nie przeszkadzał. Wielu z nas chciałoby mieć tak samo dzisiaj. Jednak czasem ceny zakupu takich zabytkowych mieszkań czy budynków wydają się dość niskie… Jak to możliwe? Czy przypadkiem nie ma tu jakiegoś haczyka?

Remont zabytków – czy warto?

Niestety jest. Taki opuszczony stary budynek trzeba wyremontować, a jeśli wpisany on został w Rejestr Zabytków, to przedsięwzięcie nie jest takie proste. Przede wszystkim nie możemy wówczas tak po prostu wziąć ekipy budowlanej i powiedzieć im, co mają robić. Na początek bowiem musi powstać plan prac remontowych. Co istotne – musi on być naprawdę szczegółowy i przemyślany, potem bowiem trudno jest wprowadzić jakiekolwiek poprawki.

Następnie taki plan idzie to konserwatora zabytków, który go dokładnie analizuje. Warto tu wiedzieć, że konserwator ma prawo mieć nawet uwagi do drobnych detali jak np. koloru framugi czy materiału użytego do fragmentu elewacji. Wówczas trzeba nanieść stosowne poprawki.

Zabytek – obowiązek czy przywilej?

Jak zatem widać, remont zabytków jest dość czasochłonną i kosztochłonną sprawą. Plan bowiem nie może być sporządzony ot tak przypadkowo – trzeba udać się do fachowca. Materiały także nie mogą być kiepskiej jakości. Warto jednak wiedzieć, że w rządzie istnieją specjalne komórki zajmujące dofinansowaniem takich remontów zabytków.

Jednak pomyślmy także, czy czasem korzyści wynikające z posiadania zabytków nie przewyższają tych wszystkich problemów. Możemy mieć wspaniały dom, który możemy także zagospodarować na oryginalny hotel, restaurację czy zakład fryzjerski albo jakąkolwiek inną firmę. A pamiętajmy, że oryginalność i powrót do korzeni są dzisiaj naprawdę w cenie.

Czy warto? Każdy musi na to pytanie sam sobie odpowiedzieć.

Artykuł powstał we współpracy z PPKZ S.A.

Kalinowski@chuck.com.pl