Wybór konkretnej szafy do mieszkania – szafy do sypialni, przedpokoju, pokoju dziecka

Szafa to jeden z podstawowych mebli, który wykorzystujemy w domu – sprawdzają się nie tylko jako miejsce do przechowywania ubrań wierzchnich, ale też przedmiotów, dodatków, nierzadko również sprzętów domowych. Jakie szafy okażą się najlepsze dla konkretnych pomieszczeń? Wybór jest naprawdę olbrzymi!

Z czego tworzone są szafy

Podstawowym zagadnieniem jest to, z jakich materiałów wykonywane są szafy,. Najczęściej wykorzystywane są płyty meblowe oraz klasyczne, lite drewno. Materiały te różnią się przede wszystkim swoją ceną, ale również wagą, możliwościami kolorystycznymi oraz odpornością na uszkodzenia. Lite drewno jest droższe, jednak znacznie bardziej odporna na zarysowania, wnikanie brudu. W przypadku płyt meblowych są one bardziej podatne na uszkodzenia, jednak stolarze dbają o to, aby maksymalnie zabezpieczyć je przed wnikaniem np. wilgoci. Płyty są najczęściej laminowane – kolory laminatów są niezwykle zróżnicowane, każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie. Czyszczenie powierzchni laminowanej nie jest trudne – wystarczy ściereczka nasączona detergentem.

Szafy do sypialni

Szafy stawiamy najczęściej w sypialniach – przechowujemy w nich ubrania wierzchnie, dodatki,a le również obuwie. Wybór konkretnego modelu powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami, jak również możliwościami pomieszczenia. Jeśli w sypialni znajduje się wnęka nie musimy się martwić – możliwe jest wykonanie konkretnego modelu na wymiar, tak aby zapełnić problematyczne wnęki.
Szafy do sypialni zazwyczaj posiadają klasyczne drążki do wieszania wieszaków, jak i liczne półki. Topowi producenci dają możliwość samodzielnego ustalania przez klientów jakie i ile półek ma się znaleźć w konkretnym miejscu.
Szafy do sypialni nierzadko uzupełniane są również komodami pochodzącymi z tego samego kompletu. Takie rozwiązania sprawdzają się jednak wyłącznie w pomieszczeniach o średniej i dużej powierzchni.

Szafy do przedpokojów

Nierzadko szafy kupujemy również do przedpokoju. Pomieszczenia te są problematyczne ze względu na niewielką ilość miejsca, przez co zakup konkretnej szafy może okazać się wyzwaniem. Na szczęście na rynku wiele jest interesujących modeli, spełniających konkretne kryteria. Ważne jest, aby szafa do przedpokoju nie zajmowała większości dostępnej przestrzeni. Warto zadbać o to, aby była wykonana z trwałego materiału. W jej wnętrzu możemy umieścić liczne pojemniki plastikowe dla lepszego wykorzystania przestrzeni.

Kalinowski@chuck.com.pl