Wybór dyscypliny sportowej – czym się kierować?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie zajęcia sportowe dla dzieci będą najlepsze. Czym się kierować przy wyborze dyscypliny sportowej? Jak sprawdzić, czy dziecko będzie dobrze czuło się uprawiając dany sport? Poniżej kilka porad, które mogą ułatwić podjęcie decyzji.

Bezpieczeństwo


W zasadzie każda dyscyplina sportu, o ile jest wykonywana z odpowiednim wyposażeniem i uwagą, jest bezpieczna. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie zajęcia sportowe dla dzieci są odpowiednie dla kilkuletnich maluchów. Wiele dyscyplin wymaga koordynacji ruchowej na wysokim poziomie. Są jednak takie, które z powodzeniem mogą uprawiać nawet 3-latki.

Przy wyborze dyscypliny kierujmy się przede wszystkim dobrą zabawą w przypadku małych dzieci, a także predyspozycjami indywidualnymi w przypadku większych. Wszystko musi sprawiać radość i satysfakcję dziecku, a nie nam. Zadbajmy o odpowiednie warunki i sprzęt sportowy. Zapisując dziecko na zorganizowane zajęcia możemy mieć pewność co do zorganizowania odpowiedniego zaplecza.

Temperament


Dyscyplinę sportu warto dopasować do temperamentu naszego dziecka. Jak go rozpoznać? Nikt nie zna lepiej swojego dziecka niż własny rodzic. Zaobserwujmy czy po krótkim biegu podczas spaceru jest zadowolone czy raczej zmęczone. Sprawdźmy, jak utrzymuje równowagę na rowerze. Jeśli nie boi się wody i spędza długie chwile w jeziorze – może to znak, że pływanie byłoby najlepsze?

Poza wyborem dyscypliny pamiętajmy, że uczęszczanie na grupowe zajęcia to przede wszystkim czas na integrację, rozwój społeczny i psychologiczny dziecka, czas na zawiązanie nowych przyjaźni i uczenia się relacji. To ogromna korzyść takich zajęć.

Ambicja, rozwój czy integracja?


Przed decyzją o zapisaniu dziecka na zajęcia, należy rozważyć ich ogólny cel. Jeśli widzimy w nim sportowy talent i naturalne zainteresowanie określoną dyscypliną – z pewnością możemy kierować się w stronę specjalizacji i inwestowania w jeden kierunek. Tutaj jednak łatwo o przetrenowanie, monotonię i szybkie wypalenie. Bardzo istotna jest rola trenera młodego sportowca, ale również rodziców. Brak nacisku i wsparcie to podstawa jego rozwoju.

Psychologowie i pedagodzy przestrzegają także przed zbyt wczesnym rozpoczynaniem przygody z trenowaniem sportu. To duży dylemat dla rodziców, którzy widzą ewidentny talent dziecka, ale nie chcą zabierać mu beztroskiego dzieciństwa. Na nich, jako pełnoprawnych opiekunach, leży decyzja o przyszłości pociechy. W takiej sytuacji należy być otwartym na sygnały, które przekazuje dziecko. Można także zasięgnąć porad specjalistów z zakresu sportu i psychologii.

Tekst powstał w oparciu o materiały które dostarczyła Badmintomania – zajęcia sportowe dla dzieci Warszawa

Kalinowski@chuck.com.pl