Własna firma – jak znaleźć pomysł?

Wiele osób marzy o założeniu własnej firmy. Chcą one same być swoimi szefami, być niezależne i realizować swoje ambicje zawodowe w pojedynkę. Jednak u niektórych marzenie to nie jest precyzyjnie sformułowane. Chcieliby po prostu spróbować swoich sił w roli prezesa własnej firmy. Jak zatem znaleźć pomysł na to, czym moglibyśmy się zajmować w naszym przedsiębiorstwie?

Talenty, predyspozycje

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę swoje własne predyspozycje, uzdolnienia, talenty. Na czym się znamy? Co umiemy robić dobrze? W jakim kierunku się kształciliśmy? Odpowiedzi na te pytania pomogą zdecydować, czy profilem naszej firmy powinno być projektowanie opakowań czy może sprzedaż karmy dla psów.
Pamiętajmy jednak, że każda umiejętność tylko w pewnym procencie wynika z naturalnych predyspozycji, a głównie jest ona wynikiem ciężkiej pracy. Jeżeli zatem chcemy stać się dobrzy w danej dziedzinie, po prostu zakaszmy rękawy i spróbujmy się czegoś nowego nauczyć.

Nisza na rynku

Być może na rynku brakuje nam pewnego produktu lub usługi. Chcielibyśmy go nabyć, ale zwyczajnie nie możemy go znaleźć. Prawdopodobnie nie jesteśmy jedynymi konsumentami, którzy mają taki problem. Ale to właśnie my możemy ten kłopot rozwiązać.
Zakładając własną firmę, warto wbić się w pewnego rodzaju niewypełnioną niszę na rynku. W dzisiejszym świecie nie jest łatwo znaleźć takową, ponieważ można odnieść wrażenie, że rynek dóbr i usług jest wprost przepełniony. Jednak wciąż istnieją takie towary, do których dostęp jest niemożliwy lub niezwykle ograniczony. Ta sytuacja jest dla nas niepowtarzalną szansą, aby zapełnić pustą niszę.

Zrobić to inaczej

Być może jednak zawsze chcieliśmy się zająć pewnym dość standardowym biznesem. Podoba nam się sprzedaż luksusowych samochodów,projektowanie opakowań – Elanopack czy wypożyczanie rowerów. Możemy zatem zająć się również takim rodzajem działalności, w którym będziemy mieć dużą konkurencję. Aby sobie z nią poradzić, powinniśmy jednak postarać się czymś wyróżnić, robić coś nieco inaczej, lepiej niż pozostali w ten branży.
Wyróżnić możemy się na kilka sposobów. Często dobre skutki ma ciekawa reklama. Na klientów zachęcająco działają również promocje, rabaty, zniżki. Również nasz produkt może być nieco inny niż pozostałe na rynku, wyróżniać się czymś drobnym, ale istotnym.
Pamiętajmy też, że klientów zjednuje się dzięki odpowiedniemu zachowaniu – życzliwości, uprzejmości, otwartości na prośby i sugestie. Konsumenci, którzy będą przez nas szanowani, chętnie do nas wrócą na kolejne zakupy.

Kalinowski@chuck.com.pl

easi-ta-events.com audyt seo optymalizacja meblelobos.pl