Właściwości masła shea

Masło shea to pochodzący z Afryki specyfik, który od przełomu XIX i XX wieku zaczął robić wielką furorę w Europie. Obecnie jest niezwykle popularnym składnikiem wielu kosmetyków, jak również jest używane w formie czystej. Jakie są właściwości masła shea i czy faktycznie warto je stosować w pielęgnacji skóry czy włosów?

Jak uzyskuje się masło shea?

Masło shea, zwane również masłem karite, jest produkowane z owoców drzewa zwanego Masłosz Parka (Vitellaria paradoxa), które rośnie w środkowej i zachodniej Afryce. Z owoców wyciąga się nasiona, które nawet w 50% składają się z tłuszczu, który później nazywamy masłem shea właśnie. Warto przy tym wspomnieć, iż Masłosz Parka to niezwykłe drzewo w kulturze tamtejszych plemion. Nie tylko daje owoce po 3-4 dekadach, ale i samo żyje nawet 300 lat! Jego świętość jest dla wielu plemion na tyle poważna, iż zabronione jest ścinanie drzewa na potrzebę np. produkcji mebli, a przy zbiorach i wytwarzaniu masła mogą pracować jedynie kobiety.

Właściwości i skład masła shea

W Afryce masło służy również jako tłuszcz do smażenia, jednak w naszym przypadku stosuje się go jedynie w celach kosmetycznych. W jego składzie (w wersji nierafinowanej) znajdziemy takie składniki jak:
* kwasy tłuszczowe nasycone, takie jak palmitynowy i stearynowy,
* witaminę A,
* witaminę E,
* nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym oleinowy i linolowy,
* kwercetynę,
* kwas galusowy,
* fitosterole.

Składniki te mają przede wszystkim bardzo korzystne działanie na cerę suchą, wrażliwą i normalną. Nic więc dziwnego, iż bardzo często jest nośnikiem kremów do rąk, jak np. w przypadku produktów Institut Karite.
Masło shea w kosmetyce
Dzięki swojemu unikatowemu składowi masło shea działa pozytywnie na wiele aspektów naszej urody. Głównie chodzi tutaj o:
* Włosy. Specjaliści sugerują, aby masłem shea olejować je raz lub dwa razy w tygodniu, dzięki czemu staną się lśniące i zdrowsze. Masło (tu oczywiście roztopione na olej) wygładza włosy i wspiera je w odbudowie struktury.
* W przypadku twarzy masło działo nawilżająco. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to kosmetyk do stosowania w dużej ilości. Masło niweluje również wypryski i drobne blizny, tu trzeba je stosować punktowo.
* Ponadto masło shea działa przyspieszająco na gojenie ran, wzmacnia skórę i redukuje objawy po poparzeniu słonecznym. Ma również naturalny filtr SPF 5, który chroni skórę przed słońcem.
* Wspiera również kobiety ciężarne w walce z rozstępami. Wklepywanie masła w rejonie najbardziej zagrożone tym nieestetycznym defektem skóry pozwala im zapobiec.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/pielegnacja-ciala-masla-do-ciala-c4749

Kalinowski@chuck.com.pl