Wakacje – z dziećmi czy bez?

Niektóre rodziny uznają za oczywiste spędzanie wakacji w całym komplecie, inne wolą odpocząć od siebie w tym czasie. Obie możliwości mają swoje wyraźne wady i zalety, które warto poznać przed nadejściem kolejnego letniego urlopu i sezonu wyjazdowego.

Wakacje w pojedynkę

Urlop może być dobrą okazją, by rodzice mogli pobyć ze sobą bez dzieci. W ciągu roku nie jest to możliwe, a odpoczynek od siebie bardzo się przydaje i pomaga w utrzymaniu zdrowych relacji. Często też rodzice mają specyficzny rytm spędzania wakacji, w który nijak nie wpisują się eventy dla dzieci i szaleństwa przy basenie. Mogą lubić spędzania czasu w głuszy i na łonie natury lub przeciwnie, wielogodzinne marsze po trudnym terenie.

W czasie gdy rodzice spędzają urlop w ulubiony sposób i we własnym towarzystwie, dzieci mogą wybrać się na kolonie albo obozy. Świetnie zorganizowany wypoczynek zapewni im czas dostosowany specjalnie pod dziecięce potrzeby. Dodatkową zaletą takich wyjazdów jest nauka samodzielności.

Wakacje z dziećmi

Biorąc swoje pociechy na wakacje trzeba liczyć się z koniecznością zorganizowania ich pod potrzeby dzieci. Oczywiście można wdrażać dzieci w swoje ulubione rozrywki – zabrać je do parku linowego lub zorganizować wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego wraz ze znajomymi z dziećmi w podobnym wieku. Jednak trzeba liczyć się i z tym, że najmłodsi lubią specyficzne rozrywki – zwykle cieszą się bardzo z festynów, zabaw i eventów dla dzieci.

Wakacje spędzone z najmłodszymi członkami rodziny z zasady wyglądają inaczej niż te „dorosłe”. Są jednak rodzice, którzy chętnie dostosowują się do nowych warunków i spędzają czas ze swoimi dziećmi, sami bawiąc się przy tym dobrze.

Jak spędzić udane wakacje z dziećmi?

Możliwości jest bardo wiele – od wyjazdów zagranicznych aż po krajowe i bliskie. Istnieją kempingi dobrze dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi, można też wybrać ośrodek, który oferuje usługi animatora zabaw i w którym na pewno nie zabraknie dzieciom rówieśników do zapoznania się i wspólnych wakacyjnych szaleństw. Odpowiednio wczesne zrobienie wyjazdowych planów na pewno się opłaci.

Można oczywiście upiec też dwie pieczenie na jednym ogniu, jeśli tylko pozwala na to czas i pieniądze – wyjechać samemu, a później drugi raz z dziećmi, w ciekawy, turystyczny region obfitujący w eventy dla dzieci i odpowiednie dla nich atrakcje. Tak pogodzone interesy na pewno zaowocują świetnie spędzonymi letnimi miesiącami, bez kłótni i rozczarować ani po stronie dorosłych, ani małych urlopowiczów.

Tekst powstał we współpracy z Uniwersytetem rozwoju

Kalinowski@chuck.com.pl