Terapia porażeń nerwów obwodowych: nerw strzałkowy

Problemy ortopedyczne w populacji są bardzo różnorodne i wiele z nich może być skutecznie rehabilitowanych, a ich skutki — skutecznie ograniczane i eliminowane. Ważne jest jednak wczesne wdrożenie terapii ruchowej oraz uruchamianie pacjentów, co gwarantuje dobór odpowiednich narzędzi stabilizujących i umożliwiających bezpieczny chód. W kontekście porażeń mięśni grupy przedniej goleni nad wyraz istotne pozostaje wdrożenie dobrej ortezy na opadającą stopę, która ograniczy kontakt palców z podłożem i ryzyko potknięcia się.

Porażenie nerwu strzałkowego — skąd się to bierze?

Nerw strzałkowych należy do jednych z podstawowych i najbardziej istotnych nerwów motorycznych w organizmie człowieka. Nerw ten wywodzi się z gałęzi lędźwiowych i krzyżowych rdzenia kręgowego, które po uformowaniu splotu lędźwiowo-krzyżowego tworzą nerw kulszowy, powszechnie kojarzony z neuropatią (rwą kulszową). Nerw strzałkowy stanowi bezpośrednie odgałęzienie nerwu kulszowego i prowadzi włókna czuciowe do przedniej powierzchni goleni i grzbietu stopy oraz unerwienie ruchowe do przedniej grupy mięśni podudzia (prostowników). Do jego uszkodzenia może dochodzić na drodze gwałtownych urazów: złamania głowy kości strzałkowej, zwichnięcia stawu biodrowego lub kolanowego. Najczęstszą przyczyną nieurazową (obok nowotworów) pozostaje jednak dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa: krążek międzykręgowy (dysk) przy przemieszczeniu powoduje uciskanie gałęzi wychodzących z rdzenia kręgowego lub też jego samego.

Objawy pojawiają się nagle lub też postępują z zaostrzeniami. Klinicznie porażenie przedstawia się brakiem możliwości uniesienia stopy oraz wyprostowania palców, co niesie za sobą problemy w trakcie wykonywania ruchów. Szczególne znaczenie grupy przedniej mięśni goleni obserwuje się w przypadku chodu, gdy to faza wyprostu pozwala aktywnie doprowadzać do progresji kroków wraz z czynnością mięśnia dwugłowego uda. Opadanie stopy przekłada się na nadmierne obciążenie kolana oraz ocierania palcami o podłoże, co skutkować może potknięciem i upadkami.

Rozwiązanie problemu

Wiele z przypadków udaje się przy pomocy rehabilitacji całkowicie wyeliminować. Wiele z porażeń grupy prostowników podudzia nie da się skorygować motorycznie i konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ortezy na opadającą stopę. Ortez na opadającą stopę jest cała masa: są to wykonane z pianki, plastiku lub włókna szklanego. Różnią się one ceną, materiałem oraz ewentualnie trwałością. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju ortezy na opadającą stopę pozwala na realizację normalnego życia: prowadzenie auta, chodzenie na spacery, czy też wykonywanie pracy zarobkowej. Warto jest zastosować tą niedrogą i wspierającą poruszanie się alternatywę.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599.

Kalinowski@chuck.com.pl