Szkło w architekturze

Beton, stal i szkło to w ostatnich czasach najpopularniejsze materiały wykorzystywane w architekturze. Z ich pomocą tworzy się zarówno minimalistyczne biurowce, jak i bardziej artystyczne budowle. Przejrzyste tafle tworzą i zdobią nowoczesne obiekty, odnawiane zabytki i komercyjne budynki.

Architekci znajdują współcześnie wiele ciekawych i zachwycających zastosowań dla tego specyficznego materiału, jakim jest szkło. Jego wybór daje wiele korzyści, nie tylko ze względów estetycznych. Jest bowiem nie tylko efektowne, ale także bardzo wytrzymałe i funkcjonalne.

 

Zalety wykorzystywania szkła w architekturze

Szkło od wieków zwykle wykorzystywane było głównie do produkcji okien. Te z upływem czasu zaczynały stawać się coraz większe – nie tylko z tego względu, że oryginalnie się prezentowały, ale także dlatego, że zapewniały nieograniczony dostęp do naturalnego światła, pięknie rozjaśniając pomieszczenia mieszkalne, biurowe itp. Współcześnie w wielu przestrzeniach szkło jest używane jako zastępstwo zewnętrznych ścian – najczęściej w biurowcach, centrach handlowych i luksusowych apartamentowcach. Takie rozwiązanie doskonale wpisuje się w minimalistyczne trendy, stale obecne i modne w projektowaniu już od wielu lat. Budynki wykonane w dużej mierze ze szkła, z kopułami, przeszkleniami, tarasami itp., prezentują się lekko, nowocześnie i stylowo.

Wbrew pozorom, szkło jest także bardzo trwałym materiałem budowlanym. Nie wymaga okresowego odnawiania, ponieważ jest odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – nie ciemnieje ani matowieje. Z łatwością się je czyści i konserwuje. W przypadku uszkodzenia, najczęściej wystarczy wymienić jeden z elementów składowych, co można zrobić sprawnie i niedużym kosztem.

 

Przykłady zastosowania szkła w architekturze

Coraz częściej szkło jest wykorzystywane do budowy elewacji budynków. Jego zróżnicowana struktura daje liczne możliwości aranżacyjne. Bardzo popularny staje się szkło profilowane czyli linit. Jest to specjalny rodzaj materiału produkowanego metodą walcowania, który przyjmuje w fazie końcowej ceownikowy kształt. Są to bardzo wytrzymałe jednostki architektoniczne, stosowane w wielu przypadkach.

Szkło może być więc używane do tworzenia m.in.: elewacji, ścianek działowych czy świetlików. Chociaż najczęściej stosuje się je przy budowie większych obiektów – handlowych, sportowych, komercyjnych itp., z powodzeniem sprawdzą się także jako dodatkowe elementy w jednostkach mieszkalnych.

Co więcej, odpowiednio zaaranżowane materiały szklane o różnej grubości i przezroczystości chronią przed promieniami słonecznymi, zapewniają poczucie prywatności oraz izolują ciepło. Z ich pomocą można stworzyć zarówno minimalistyczne, eleganckie konstrukcje, jak i intrygujące, nowoczesne budowle z zacięciem artystycznym.

Szkło to prosty, szlachetny surowiec. Daje ogromne możliwości i umożliwia stworzenie zachwycających budynków, a także ich elementów. Estetyczne, wygodne i  trwałe, jest modnym, uniwersalnym materiałem budowlanym, z którego dobrodziejstw warto korzystać.

 

 

 

Kalinowski@chuck.com.pl