Systemy monitorujące a wpływ na komfort i bezpieczeństwo

Wyniki ostatnio przeprowadzonych ankiet wykazały przewagę opinii iż stosowanie systemów monitorujących wpływa znacząco na komfort i bezpieczeństwo życia. Istnieje głębokie przekonanie , że w miejscach monitorowanych znacząco spadła ilość dokonywanych przestępstw, oraz aktów wandalizmu

Obecnie kamery możemy zobaczyć  tak naprawdę na każdym rogu w przestrzeni miejskiej

Sięgają po nie również właściciele prywatnych posesji. Zamontowanie systemu zabezpieczeń nie tylko chroni Ciebie, ale również sprawia, że najbliższa Twoja okolica staje się bezpieczniejszym miejscem. Niejednokrotnie zarejestrowany obraz z kamer monitoringu pozwolił ustalić Policji winnych ekscesów chuligańskich, lub innych. Systemy monitorujące IP znajdują zastosowanie w takich punktach przestrzeni publicznej jak: szkoły, firmy, sklepy, budynki mieszkalne, centra handlowe, parkingi, pola namiotowe, banki, parki, duże place, stadiony, place zabaw, ulice, środki komunikacji miejskiej, dworce, przystanki i inne. Wyróżnia się trzy typy kamer: hybrydowe, analogowe, oraz IP (cyfrowe).

W ostatnim okresie panuje tendencja do stopniowego odchodzenia od stosowania kamer analogowych, na rzecz wszechstronniejszych, precyzyjniejszych i szybszych kamer IP. Systemy telewizji przemysłowej oparte na technologii IP otwierają nowe możliwości. Każda kamera IP łączy w sobie cechy klasycznej kamery i komputera. Wszystkie posiadają, także adres IP czytelny i widoczny dla sieci LAN z, której korzystają.

Podgląd z kamer może to robić całkowicie zdalnie znajdując się w zupełnie innej lokalizacji

Materiał z kamer może być przekazywany bezpośrednio przez internet w rzeczywistym czasie używając do tego urządzeń mobilnych takich jak telefon, tablet, czy laptop. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które często przebywają poza domem, czy chcą mieć wgląd co się dzieję na przykład w firmie pod ich nieobecność. Dużym udogodnieniem jest fakt, że systemy monitorujące IP nie wymagają posiadania urządzenia rejestrującego w miejscu, którym mają być zamontowane. Dzięki rozwiązaniu o nazwie PoE, kamery IP są w stanie funkcjonować bez konieczności prowadzenia dodatkowych kabli, jak bywało w wypadku kamer analogowych. Zmniejsza to koszty, ułatwia znacząco montaż i powoduję, że przyszłościowa rozbudowa systemu kamer IP staje się bezproblemowa. Kolejną  zaletą jest jakość przesyłanego obrazu (bardzo wysoka rozdzielczość), dzięki czemu wzrasta szczegółowość nagranego materiału. Do archiwum nagrań można powrócić w każdym momencie. Można wyróżnić trzy podstawowe grupy kamer IP –  w zależności od przeznaczenia i zaplanowanego działania:

  • Kamery do pracy ciągłej – urządzenia z funkcją dzień/noc, przystosowane do działania w warunkach zmieniającego się oświetlenia. ( od świtu do późnej nocy ).
  • Wandaloodporne – skonstruowane z użyciem materiałów o wysokiej odporności, odporne na mechaniczne uszkodzenia.
  • Odporne na warunki atmosferyczne – przystosowane do pracy w skrajnych warunkach pogodowych.

Sieciowe systemy wizyjne mogą być wykorzystywane w niemal nieograniczonej liczbie zastosowań, jednak większość z nich należy do jednej z dwóch kategorii : dozoru bezpieczeństwa i zdalnego monitoringu.

Opracowanie https://ivel.pl/

Kalinowski@chuck.com.pl