Stojak na rower – jak wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie

Posiadanie roweru obecnie kojarzy się z określonym stylem życia. W wielu miastach jest to możliwe dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze w postaci ścieżek rowerowych oraz wskazaniu miejsc, umożliwiających bezpieczne przechowywanie roweru przez kilka godzin. Jednak wybór stojaka na rower wcale nie jest prosty.

Miejsce i liczba rowerów

Na polskich ulicach pojawiają się zarówno stojaki sprężynowe, jak i stojaki U-kształtne czy grzebieniowe. Ich nazwa bardzo często określa nie tylko kształt samego stojaka. W ten sposób określa się także możliwość przypięcia rowerów oraz wskazuje liczbę rowerów, które można parkować wybierając dany stojak na rower.

W wielu miejscach są proste stojaki U-kształtne, które pozwalają przypinać rower za ramę. Ich wadą jest fakt, że pozwalają na zabezpieczenie maksymalnie 2 pojazdów. Z kolei w stojakach grzebieniowych można przypiąć rower za koło, jednak także i w tym przypadku rozwiązanie pozwala na przechowanie określonej liczby rowerów. Dużo więcej możliwości dają stojaki dwustronne oraz sprężynowe.

Stojak na więcej niż jeden rower

W miastach zdecydowanie poszukiwane są rozwiązania, które pozwolą na parkowanie większej liczby rowerów, przy czym w wielu miejscach trudno jest nawet określić ich maksymalną liczbę. Z tego powodu przed wieloma biurowcami pojawiły się stojaki dwustronne, które pozwalają na przypinanie rowerów z obu stron stojaka. Stojak na rower może być również stojakiem sprężynowym, do którego także można przypiąć całkiem sporo rowerów.

Wielu producentów oferuje dość podobne rozwiązania, które pozwalają na parkowanie rowerów prostopadle lub ukośnie. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w miejscach, gdzie powierzchnia wydzielona z myślą o pozostawieniu rowerów jest dość ograniczona.

A może stojaki mocowane do ściany?

Inną kategorią stojaków na rowery są stojaki, które montuje się do elewacji budynków. Stojak na rower umieszczony jest na określonej wysokość, pozwalając na przechowanie roweru zabezpieczonego za przednie koło. Nie jest to rozwiązanie zbyt powszechne ze względu na małą liczbę rowerów, które można zaparkować.

W rowerowniach oraz w garażach często sięga się po wieszaki pełniące funkcję stojaków na rowery, które montuje się na ścianach. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni w przypadku wieszaków, pozwalających na zawieszenie roweru równolegle do ściany. W wielu rozwiązaniach sięga się po specjalne szyny, w których umieszcza się rower unieruchamiając go za koła.

Artykuł powstał we współpracy z Calus-p

Kalinowski@chuck.com.pl