Sposoby na oszczędzanie w domu

Prowadzenie każdego gospodarstwa domowego pochłania sporo funduszy. W dodatku prawie wszystkie wydatki wydają się konieczne. Nie da się zrezygnować z kupowania jedzenia, podstawowej chemii gospodarczej czy płacenia za wodę, gaz i prąd. Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby poczynić pewne oszczędności nawet przy dość napiętym budżecie domowym.

Monitorowanie wydatków i wpływów

Wiele osób nie prowadzi ewidencji swojego domowego budżetu. Brakuje im zapału, systematyczności i nie widzą w tym dużego sensu.
To błąd. Nie prowadząc budżetu nawet nie wiemy, ile tak naprawdę wydajemy i na co. Możemy bardzo łatwo stracić kontrolę nad swoimi wydatkami.
Domowy budżet można prowadzić na wiele sposobów. Tradycjonaliści zdecydują się pewnie na zwykły zeszyt, w którym można zapisywać wydatki i wpływy. W kontrolowaniu domowych funduszy może przydać się także dobry program księgowy – bossplus na komputer lub aplikacja w telefonie. Ta ostatnia ma także taki plus, że możemy wprowadzać do niej codzienne wydatki zaraz po zakupach i mamy pewność, że żaden z nich nam nie umknie.

Skarbonka na piątkę

Prawie każdy człowiek posiadał w dzieciństwie skarbonkę, do której wrzucał drobne pieniążki otrzymywane od rodziców czy dziadków. Mimo że nasze obecne budżety są dużo większe, warto założyć skarbonkę także teraz.
Popularną metodą, którą stosuje wiele osób jest wrzucanie do skarbonki wszystkich pięciozłotówek. Portfel jest dzięki temu trochę lżejszy, ale to nie jedyna zaleta wybrania akurat takiego nominału. Pięć złotych to nieduża kwota, nie odczujemy przerzucenia jej do skarbonki, a jednocześnie stosunkowo szybko możemy uzbierać z „piątek” kilkaset złotych. Może to być nasz dodatkowy budżet na wakacje czy przyjemność, na którą nigdy nie mieliśmy pieniędzy.

Domowa kawa

Wielu ludzi codziennie kupuje kawę na mieście: w sklepie, w kawiarni czy w pracowniczym bufecie lub automacie. Jednocześnie posiadamy także ekspresy lub kawiarki w domu, więc dobrą americano możemy wypić również w zaciszu swojego mieszkania. Spróbujmy robić to przez pewien czas. Jeśli nie mamy rano czasu lub lubimy pić kawę w drodze – zróbmy ją w domu i przelejmy do kubka termicznego lub niewielkiego termosu. Natomiast pieniądze, które zaoszczędzimy na kawie zgromadźmy w jednym miejscu – do tego także może posłużyć nam skarbonka.
Jak efektywna jest ta metoda oszczędzania? W dużym stopniu zależy to od tego, jakie zwyczaje związane z piciem kawy mieliśmy. Jeżeli codziennie kupowaliśmy wymyślną kawę z dodatkami w popularnej kawiarni sieciowej, szybko odłożymy sporą kwotę pieniędzy. Jeśli co jakiś czas wrzucaliśmy monetę do automatu kawowego – oszczędzanie zajmie nam więcej czasu.

Odłożenie pewnej kwoty nawet w pozornie napiętym budżecie wcale nie musi być trudne. Może nam w tym pomóc dobry program księgowy, skarbonka i zastanowienie się, na jakiej drobnej przyjemności moglibyśmy zaoszczędzić – może być to kawa, ale także papierosy czy jedzenie na mieście. Każdy powinien znaleźć optymalny dla siebie sposób odkładania pieniędzy.

Kalinowski@chuck.com.pl