Skuteczne ściąganie długów – dlaczego warto zapisać się na szkolenie z windykacji?

Pożyczka to powszechnie stosowny sposób na to, żeby sprostać większym wydatkom wtedy, kiedy nie dysponujemy odpowiednio dużą gotówką na ich pokrycie. Dzięki pożyczce możemy naprawić zepsuty samochód czy pozwolić sobie na kupno mieszkania. Kiedy jednak zapomnimy o spłacie rat, do naszych drzwi zapuka windykator.

Windykacja długów – na czym polega praca windykatora?


Windykator często bywa mylony z sędzią, komornikiem albo policjantem. Mamy mgliste pojęcie o tym, jaka właściwie jego rola i kompetencje. Co wolno windykatorowi, a co nie leży w zakresie jego praw i obowiązków?
Windykator to osoba działająca w imieniu firmy, u której zaciągnęliśmy dług. Kontaktuje się z nami, kiedy nie spłacamy rat, mimo że się do tego zobowiązaliśmy. Jego zadaniem jest zawrzeć z nami ugodę, w której podejmiemy się spłaty zaległości, i wyegzekwować od nas zaległe raty.
Windykator nie może natomiast licytować naszego majątku (jak komornik) czy nakładać na nas kar (to prawo sądu). Jego jedynym narzędziem jest prowadzenie negocjacji.

Dlaczego windykacja to niezwykle wymagająca praca?


Choć praca windykatora może wydawać się łatwa, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wielu dłużników nie chce współpracować z windykatorem i nie ma zamiaru spłacać długu, nawet jeśli wcześniej się do tego zobowiązali. Często również dłużnicy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, za którą obwiniają wszystkich wokół, również windykatora.
To czyni z windykacji należności naprawdę wymagające zajęcie. Windykator musi zachować trzeźwość umysłu i pamiętać o swoim zadaniu, bez względu na to, jaka jest sytuacja dłużnika. Musi wykazać się zrozumieniem, ale nie może być pobłażliwy. W sytuacji trudnej, np. kiedy dłużnik jest agresywny lub niechętny do współpracy, musi zachować spokój. Nie wolno mu reagować nerwowo czy posuwać się do czynów niedozwolonych, takich jak nękanie czy zastraszanie. Jedynym narzędziem, którego wolno używać windykatorowi, jest rozmowa.

Szkolenia z windykacji – czy warto?


Jeżeli planujemy podjąć pracę jako windykator, warto jest poszukać profesjonalnych szkoleń z windykacji. Na takim kursie dowiemy się, jakie są obowiązki i prawa windykatora i nauczymy sobie radzić sobie w trudnych warunkach pracy.
Szkolenia z windykacji nauczą nas prowadzenia skutecznych negocjacji z dłużnikami i unikać wdawania się w niepotrzebne spory. Po skończonym szkoleniu będziemy lepiej radzić sobie z zawodowymi obowiązkami i skutecznej ściągać długi.

Tekst powstał we współpracy z firmą WLR – szkolenia z windykacji

Kalinowski@chuck.com.pl