SketchUp Pro a SketchUp Make — do czego można ich używać?

SketchUp to popularny i dobrze oceniany program do modelowania 3d. Posiada on szerokie grono odbiorców i jest używany w wielu branżach. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zastosowania tego programu i podpowiadamy jaką wersję, do jakich czynności wybrać.

Studia i nauka

Pierwsza sytuacja, w której możemy używać programu, jest nauka oraz studia. Program ten daje wiele możliwości wykonywania pokazów czy konkretnych projektów. Dzięki niemu można osiągnąć lepsze rezultaty i dobre oceny. Do użytku niekomercyjnego, jakim jest właśnie ten naukowy, wystarczy zwykła wersja Make — bez dodatkowych udogodnień, ale z zachowaniem podstawowej funkcjonalności modelowania.

Filmy i gry

Dziedziną, w której można używać oprogramowania, są filmy i gry. Realistyczne oraz zaawansowane modele 3d sprawdzą się w wielu różnych projektowych zarówno hobbystycznych, jak i komercyjnych. Nawet osoby początkujące będą mogły stworzyć swój pierwszy film czy grę w SketchUp. W tym przypadku należy pamiętać o wyborze płatnej wersji, jeśli na filmie czy grze zamierzamy zarabiać pieniądze.

Projektowanie wnętrz, architektura, prezentacje

Program ten doskonale nadaje się również do profesjonalnego użytku. Potrafi on stworzyć realne makiety domów czy wnętrz. Używać go mogą np. architekci lub pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Wyboru w tej dziedzinie należy dokonywać w kategorii SketchUp Pro a SketchUp Make. Wersja pro będzie niezbędna, jeśli zarabiamy na produkcie końcowym programu,  a jeśli używamy go tylko do np. prezentacji, nie musimy wykupywać wersji z licencją.

 

Kalinowski@chuck.com.pl