Rozwód – od czego zacząć?
Statystyki mówią jednoznacznie: z roku na rok w Polsce rozwodzi się coraz więcej par. Tylko w ubiegłym roku na sali sądowej spotkało się ponad 50 tysięcy małżeństw. Decyzja o zakończeniu formalnego związku jest początkiem długiej drogi do zmiany statusu cywilnego. Jakie kroki należy podjąć, aby zakończyć małżeństwo?
Po pierwsze: pozew
Każda osoba dążąca do uzyskania rozwodu powinna sporządzić pozew. Dokumenty może złożyć każda ze stron. Wniosek zostanie zaakceptowany przez sąd tylko wtedy, kiedy będzie spełniał szereg wymogów formalnych. W pozwie powinny znaleźć się między innymi szczegółowe dane osobowe małżonków, uzasadnienie swojej decyzji oraz załączniki (między innymi akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci, zaświadczenia o zarobkach mające wpływ na wysokość ewentualnych alimentów). Co ważne, już na tym etapie należy określić, czy wnioskujemy o rozwód bez orzekania czy z orzekaniem o winie współmałżonka. W drugim przypadku w akcie powinna znaleźć się rzetelna i szczegółowa argumentacja takiej decyzji.
Poprawnie wypełniony wniosek należy skierować do sądu okręgowego. Przed upływem 2 tygodni odpis pisma zostaje dostarczony osobie pozwanej, a powód (osoba składająca wniosek) dostaje pisemną odpowiedź. Kolejnym etapem jest wyznaczenie przez sąd terminu pierwszej rozprawy.
Wątpliwości? Rozwiej je z prawnikiem!
Zakończenie związku małżeńskiego dla zdecydowanej większości osób wiąże się z ogromnym stresem. Niełatwą sytuację dodatkowo komplikuje wizja ciągnącej się długimi miesiącami rozprawy, konieczność wypełnienia sterty dokumentów i przestrzeganie ściśle określonego terminarza. Wbrew pozorom rozwód nie musi oznaczać samodzielnie toczonej batalii. Nieocenioną pomocą na wszystkich etapach rozwodu jest prawnik wyspecjalizowany w prawie rodzinnym. Więcej praktycznych informacji dostarczy Ci kancelaria adwokat-katowice.info.pl. Na stronie internetowej znajdziesz praktyczne porady dotyczące procesów rozwodowych.