Rozwiąż problem z twardą wodą

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na instalację własnej stacji uzdatniania wody. Oczywiście na rynku dostępne są najróżniejsze urządzenia typu dzbanki filtrujące, jednakże ich skuteczność jest znacznie mniejsza. Zazwyczaj poprawiają one smak i zapach wody, ale nie są w stanie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń ani też drobnoustrojów.

Profesjonalne uzdatnianie wody

Tańszym i szybszym sposobem na poprawienie jakości wody kranowej jest zainwestowanie w uzdatnianie wody niż kupowanie dzbanków filtrujących, które wymagają regularnej wymiany filtrów, a ponadto czasu do oczyszczenia wody. Twarda woda, czyli taka zawierająca duże ilości żelaza i manganu wpływa niekorzystne zarówno na skórę i włosy, jak również na samą instalację wodno-kanalizacyjną oraz urządzenia AGD. Problemem jest nie tylko smak, zapach i kolor wody, ale także spora zawartość zanieczyszczeń, których w niej nie powinno być.

Jeśli chcemy wiec cieszyć się dobrej jakości wodą, a takowa nie wypływa z naszego kranu, warto pomyśleć nad uzdatnieniem wody. W tym celu najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy, która jest w stanie dobrać odpowiednią technologię oczyszczania wody i jest w posiadaniu niezbędnych urządzeń typu pompy czy hydrofory. Prawidłowo dobrana i zamontowana technologia to gwarancja właściwego filtrowania wody.

Problem z twardą wodą

Do najczęstszych zanieczyszczeń wód podziemnym w naszym kraju zalicza się przede wyrzyskim mangan i żelazo. Ich nadmiar w wodzie sprawia, że staje się ona mętna i pogarsza się jej smak. Z kolei na ceramice łazienkowe pojawiają się żółtobrązowe zacieki, a po wyciągnięciu prania z pralki ukazują się nam na odzieży żółte plamy. To jednak nie koniec problemów. Twarda woda bowiem wpływa negatywnie na pracę naszego układu pokarmowego i sprzyja rozwojowi bakterii, które przyczyniają się nawet do zarastania rur wodociągowych.

W celu usunięcia nadmiaru żelaza z wody, stosuje się często usuwanie go poprzez utlenienie, a potem następuje odfiltrowanie na złożu. Do napowietrzania wody stosuje się aspiratory napowietrzające. Aby proces ten przebiegł pomyślnie, stosuje się też zbiornik kontaktowy z odpowietrznikiem. Dostępne są w sprzedaży także filtry odżelaziające.

Sprawdź jakość swojej wody

Zanim zdecydujemy się na uzdatnianie wody, należy poddać analizie jej jakość. Jest to potrzebne również do ustalenia, czym została ona zanieczyszczona. To pozwoli dobrać odpowiednią technologię. Dokładna ilość wszelkich zanieczyszczeń w wodzie oraz jej PH – to parametry, które koniecznie trzeba poznać.

W celu uzyskania analizy jakości wody nie poleca się korzystania z analiz wykonywanych przez firmy zajmujące się uzdatnianiem wody, gdyż używają one do pomiaru zwykle mało miarodajnych testerów. Lepiej jest zlecić wykonanie analizy składu wody w laboratorium Sanepidu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

Kalinowski@chuck.com.pl