Rodzaje urządzeń wielofunkcyjnych

Powszechnie sądzi się, że urządzenia wielofunkcyjne to praktycznie jedna grupa urządzeń. Jednak w rzeczywistości, podział ten jest jeszcze bardziej bogatszy i zróżnicowany. Przedstawiamy trzy podstawowe rodzaje tego typu urządzeń 3 w 1. Różnią się one pomiędzy sobą zarówno budową, jak też wykorzystywanym rodzajem tuszu.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe monochromatyczne

Zaczynamy od najbardziej zaawansowanych urządzeń, czyli monochromatycznych, laserowych urządzeń wielofunkcyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, są one „zasilane” przez laserowe tonery. Co prawda ograniczają się one wyłącznie do drukowania w czerni i bieli, jednak funkcja ta, jest w nich bardzo rozbudowana.

Tego typu sprzęt znajduje zastosowanie w różnych biurach. Do drukowania dokumentów nie trzeba bowiem druku w kolorze. W zamian za to, otrzymujemy wydajną, dokładną i profesjonalną drukarkę czarno – białą, zsynchronizowaną ze skanerem i kopiarką. W biurze nic nam więcej nie potrzeba.

Urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, wielofunkcyjne urządzenie kolorowe, pozwala na wykonywanie bardzo wysokiej jakości wydruków – zarówno w kolorze jak i w czerni. Tego typu drukarki można wykorzystywać również do drukowania zdjęć. W sprzęcie tym, normą jest możliwość zmiany rozmiaru wydruku.

Tego typu urządzenie również można wykorzystywać w biurze. Jednak należy pamiętać, że ze względu na swoje rozszerzone funkcje, urządzenie to będzie nadawało się wyłącznie tam, gdzie będziemy potrzebować zaawansowanych, kolorowych wydruków a więc np w różnego rodzaju agencjach reklamowych, biurach projektowych itd.

Atramentowe urządzenia wielofunkcyjne

Choć na rynku można znaleźć mnóstwo laserowych urządzeń wielofunkcyjnych, nie oznacza to, że tylko „laserówki” zdominowały polskie sklepy. Wśród urządzeń wielofunkcyjnych ogromną rolę odgrywają również urządzenia atramentowe.

Nadają się one idealnie do zastosowań domowych. Nie gwarantują co prawda wydruków najwyższych lotów, ale i tak poziom ten powinien być zadowalający dla zwykłego „zjadacza chleba”.

Tekst powstał we współpracy z Bimit-Mita

Kalinowski@chuck.com.pl