Rodzaje rusztowań jezdnych.

Wśród firm specjalizujących się w robotach remontowych, konserwatorskich i elektrycznych coraz bardziej popularne są rusztowania jezdne. Lekkie, łatwe w transporcie. Szybkie w montażu i demontażu znacznie ułatwiają wykonywanie prac.

Rodzaje rusztowań

Rusztowania jezdne to najbardziej mobilne rusztowania. Dzięki zamontowanym kołom i lekkiej konstrukcji aluminiowej można je łatwo przewozić wewnątrz pomieszczenia i między pomieszczeniami. Z punktu widzenia klientów zaletą jest, że nie niszczą drewnianych podłóg.
W konstrukcji rusztowań zastosowano zamiast tradycyjnych śrub do skręcania poszczególnych elementów, system zatrzasków. To znacznie przyśpiesza montowanie i demontaż rusztowania.
Dodatkową zaletą jest fakt, że wystarczy do tego tylko dwóch pracowników (muszą mieć odpowiednie uprawnienia).
Rusztowania jezdne są całkowicie bezpieczne, muszą posiadać odpowiednie atesty na użyte materiały i spełniać wymagania określone norma PN-EN 1004.
Poszczególne typy rusztowań różnią się konstrukcją w zależności od producenta i zastosowanych rozwiązań technicznych.

Najważniejsze różnice:

– montaż kół – mogą być montowane w belce jezdnej lub bezpośrednio w ramie (łatwiej przewieźć między pomieszczeniami);
-ilość podestów roboczych;
-regulowana wysokość kółek (możliwość montowania na nierównym podłożu);
– konstrukcja przystosowana do montowania na schodach;
– składana rama;
-typ platformowy doskonale nadaje się do pracy na poddaszach i przy sufitach;
– podpory stabilizujące.

Minusy rusztowania jezdnego

Rusztowania jezdne wykonane są z aluminium odpornego na działanie czynników atmosferycznych i nie podlegającego korozji, ale dużym ograniczeniem w stosowaniu ich do prac zewnętrznych jest wysokość. Nie może ona przekraczać 14 m co oznacza, że mogą być stosowane tylko niskich konstrukcji. Jeżeli nie są wyposażone w poziomowane kółka, to podłoże, na którym będzie montowane musi być równe.

Wybierając rusztowanie jezdne warto wziąć pod uwagę wszystkie te elementy i wybrać to, które najbardziej będzie pasowało do charakteru wykonywanych prac.

Kalinowski@chuck.com.pl