Rodzaje i zastosowanie siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne to pojęcie zupełnie obce dla osób nie związanych z przemysłem. Mają one jednak ogromne zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wyręczają w pracy człowieka, wprawiają w ruch maszyny lub tylko jej części.

Rodzaje siłowników

Siłowniki można podzielić na trzy główne rodzaje. Pierwsze to siłowniki hydrauliczne, drugi rodzaj zaliczany jest do siłowników elektrycznych, a trzeci rodzaj to siłowniki pneumatyczne. Za najmniej wydajne uznawane są siłowniki pneumatyczne. Mimo to maja one bardzo szerokie zastosowanie, nie tylko w przemyśle samochodowym.

Siłowniki można również rozróżnić na podstawie ich konstrukcji. W tym przypadku określa się siłowniki typu ruchu roboczego. W obrębie tego typu można przeprowadzić dalszy podział siłowników. Drugim typem siłowników są siłowniki elementu roboczego.

Korzyści z zastosowania siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne, jak była już wcześniej mowa, wyręczają człowieka w wielu czynnościach. Napędzają do pracy te urządzenia i maszyny, gdzie niemożliwe jest zastosowanie siły człowieka. Siłowniki pneumatyczne pozwalają ponadto uzyskać wysoką precyzję produkcji. Siłowniki pneumatyczne przekładają się na zdecydowanie szybszą produkcję.

Niewątpliwą zaletą siłowników pneumatycznych jest ich bezpieczeństwo. Nie są tak groźne jak siłowniki hydrauliczne czy elektryczne. Nie istnieje ryzyko porażenia prądem czy zatrucia substancjami chemicznymi.

Gdzie siłowniki pneumatyczne mają swoje zastosowanie?

Zastosowanie siłowników pneumatycznych jest bardzo szerokie. Wystarczy otworzyć klapę swojego samochodu by się o tym przekonać. Siłowniki pneumatyczne w autach służą do otwierania wszystkich drzwi. Co więcej również w przedmiotach codziennego użytku znajdziemy siłowniki pneumatyczne, na przykład w krzesłach obrotowych.

Trzeba również nadmienić, że siłowniki pneumatyczne są łatwe w obsłudze. Właściwie są bezawaryjne i mogą być stosowane nawet przez kilkadziesiąt długich lat bez konieczności dokonywania niezbędnych napraw. W budownictwie stosowane są na przykład do budowy wiertarek i młotów pneumatycznych. W górnictwie wykorzystuje się je do produkcji urządzeń ładujących. Z kolei w medycynie często są elementem konstrukcyjnym urządzeń wspomagających oddychanie. Siłowniki pneumatyczne mają zastosowanie w bardzo szerokich gałęziach.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

Kalinowski@chuck.com.pl

jak zrobić audyt seo rocela.pl https://xann.pl/sitemap