Rodzaje baterii umywalkowych

Bardzo ważną częścią każdego pomieszczenia kąpielowego jest armatura i ceramika łazienkowa. Wśród niej na szczególną uwagę zasługuje bateria umywalkowa, ponieważ domownicy korzystają z niej bezustannie każdego dnia. Bateria musi być przede wszystkim funkcjonalna i dopasowana do konkretnej umywalki. Dopiero później należy zastanowić się nad jej wyglądem i dobrać go do aranżacji łazienki.

Baterie ścienne i stojące


W tym przypadku wybór uzależniony jest od sposobu, według którego poprowadzono instalację wodną. Baterie montowane w ścianie są oczywiście najpopularniejsze, dlatego charakteryzują się dość niską ceną. Armatura i ceramika łazienkowa stojąca daje za to nietypowy efekt architektoniczny, ponieważ można ją umieścić na blacie, obrzeżu umywalki lub nawet w podłodze. Ostatnie baterie będą najdroższe.

Baterie z kurkami i z mieszaczem


Baterie z kurkami posiadają dwa, oddzielne uchwyty, przez które wydostaje się zimna i ciepła woda. Elementy armatury i ceramiki łazienkowej z mieszaczem mają już tylko jedną dźwignię i można nią regulować temperaturę wody. Pozwala to na zmniejszenie zużycia wody, więc jest rozwiązaniem oszczędnym.

Różnorodne rozmiary baterii


Nawet tak klasyczny produkt, jakim jest bateria umywalkowa, może mieć bardzo różnorodne rozmiary. Trzeba dopasować wymiary baterii do konkretnej umywalki, aby uzyskać efekt estetyczny i zarazem praktyczny. Do dużych zlewów najlepiej dobrać baterię posiadającą wysoki korpus oraz długą wylewkę. Dzięki temu spokojnie można później umyć głowę w umywalce i zapewnić sobie większy komfort. Gdy jednak zlew jest niewielki, w nim najlepiej sprawdzi się bateria o niskim korpusie i krótszej wylewce.

Baterie z perlatorami


Stosunkowo niedawno na rynku pojawiła się specjalna armatura i ceramika łazienkowa z perlatorami. I tak bateria posiadająca perlator staje się energooszczędnym rozwiązaniem. Perlator jest bowiem małym sitkiem, które napowietrza wodę. Dzięki temu płynu wydaje się być więcej, co pozwala na swobodne umycie rąk. Jak jednak pokazują badania, zużycie wody dzięki perlatorom jest znacznie niższe, więc pozwala domownikom trochę zaoszczędzić. Co więcej, za pomocą tego rozwiązania można przy okazji zadbać o środowisko naturalne.

Armatura i ceramika łazienkowa musi być więc zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Przy wyborze baterii umywalkowej, warto zastanowić się, jakie funkcje ma ona spełniać. Później można już wybrać dla siebie estetyczną i najładniejszą baterię, wpasowującą się w aranżację całego pomieszczenia kąpielowego.

Kalinowski@chuck.com.pl