Próchnica – skąd się bierze i jak ją leczyć?

Próchnica jest jednym z największych problemów zdrowotnych ludzkości – pomimo odnajdywania kolejnych skutecznych metod jej leczenia nie da się w pełni wyeliminować czynników ją tworzących. Wina tkwi niestety głównie po stronie ludzi, którzy nie tylko ignorują zalecenia stomatologów, ale też czekają do ostatniego momentu z leczeniem zmian próchniczych. Co powinniśmy wiedzieć o tej chorobie? Jak powstaje i jak ją skutecznie leczyć?

Próchnica to zmiany obejmujące szkliwo zęba i z czasem naciekające do jego wnętrza. Wraz z objęciem tkanek silnie unerwionych odczuwamy ból i dyskomfort. Próchnica powoduje demineralizację szkliwa – cechą charakterystyczną dla tej choroby jest zmiana koloru szkliwa, wynikająca z jego zniszczenia. Kolor jest ciemnobrunatny, czasami czarny. Zmiany mogą się rozprzestrzeniać – próchnica uważana jest również za chorobę zakaźną.

Co powoduje próchnicę?

Próchnica powstaje jako wynik kilku zachodzących jednocześnie czynników. Przede wszystkim konieczne jest spożywanie dużej ilości produktów z cukrem. Jest on pożywką dla bakterii. Same bakterie rozwijają się na narastającej płytce nazębnej. Ta z kolei powstaje kiedy zaniedbujemy regularnej higieny jamy ustnej.

Leczenie próchnicy obejmuje usuwanie zmienionych tkanek metodami mechanicznymi. W tym celu konieczne jest udanie się do stomatologa. Warto pamiętać, że im większa zmiana w obrębie zęba, tym dłuższe i kosztowne może być leczenie. Jak wygląda cennik dentysty w Katowicach? Leczenie zmian i stosowanie plomb to koszt od 100 do nawet 600 zł w zależności od rodzaju wykorzystanego materiału wypełniającego.

Jak zapobiegać próchnicy? Podstawą jest oczywiście regularne mycie zębów pastami z fluorem. Konieczne jest również dobranie takiej szczoteczki, która będzie skutecznie usuwała osad nazębny i bakterie. Kupujmy pasty z fluorem, unikajmy past wybielających, gdyż takie mogą powodować ścieranie szkliwa.

Kalinowski@chuck.com.pl