Problem z przeglądem aut przy usuniętym filtrze DPF?

Nie od dziś wiadomo, że w większości pojazdów wyposażonych w silniki diesla montowane są specjalne filtry cząstek stałych DPF. Odpowiadają one za wyłapywanie ze spalin cząstek sadzy oraz innych substancji, które są groźne dla ludzkiego zdrowia oraz działają w sposób szkodliwy na środowisko naturalne. Są to więc elementy wpływające pozytywnie na ekologię, ale niestety powodują też pewne problemy.

 

Filtry tego rodzaju po przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów mogą ulec zapchaniu. Objawem takiego stanu rzeczy jest zbyt duże spalanie paliwa, spadek mocy silnika, a także zwiększone ryzyko jego zatarcia. Oprócz wymiany, metodą rozwiązania tego problemu jest czyszczenie i regeneracja filtra DPF w specjalistycznej firmie. Wielu ludzi zastanawia się również nad całkowitym wycięciem filtra ze swojego pojazdu.

Problemy z przeglądem technicznym

Filtr DPF musi znajdować się w samochodzie z silnikiem wysokoprężnym, a jego usunięcie jest niezgodne z prawem i wiąże się z wysokimi karami. Jeśli wycięcie jest widoczne to należy liczyć się z tym, że auto nie przejdzie przeglądu technicznego. Niektórzy fachowcy potrafią wyjmować takie filtry bez żadnych śladów widocznych od zewnątrz, jednak nowoczesne metody badań spalin pozwalają na wykrycie braku filtra DPF. Dodatkowo przepisy stają się coraz bardziej rygorystyczne i diagności nie będą mogli przymykać oczu na wycięte filtry.

Co zrobić gdy filtr zapcha się na trasie?

Jazda z zapchanym filtrem DPF jest szkodliwa dla środowiska oraz dla samego pojazdu. W przypadku pojawienia się problemów dobrym pomysłem jest wezwanie pomocy drogowej, która zapewni holowanie we wskazane miejsce. Tym miejscem może być specjalistyczny warsztat zajmujący się regeneracją filtrów DPF. Teoretycznie wycinając filtr można zapomnieć o problemach z jego zapchaniem, jednak lepiej jest tego unikać. Wykrycie braku filtra wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi.

 

Artykuł powstał we współpracy z warszawskim serwisem: https://dpf-fap.waw.pl

Kalinowski@chuck.com.pl