Pracowałeś w Niemczech i masz dzieci? Poznaj swoje prawa!

Wiele osób, które podjęły legalną pracę za granicą, nie są w pełni świadome przysługujących im praw. Praca w oparciu o umowę z polskim lub zagranicznym pracodawcą oraz systematycznie odkładane składki mogą być źródłem dodatkowych pieniędzy dla Twoich dzieci.

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld jest specjalnym  świadczeniem, które ma częściowo pokryć koszty wychowania dzieci i zapewnić im godne warunki materialne. Dodatek wypłacany jest przez Familienkasse, czyli w tłumaczeniu Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Wysokość świadczenia jest uzależniona od ilości posiadanych dzieci. W bieżącym roku, rodzice mogą otrzymać 192 euro na pierwsze i drugie dziecko, 198 euro na trzecie dziecko i każde kolejne 223 euro. Warto znać swoje prawa, ponieważ zasiłek pozwala na znacznie poprawienie warunków i komfortu życia dzieci. Na stronie www.zwrotpodatkow.pl poznasz więcej informacji.

Dla kogo?

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, świadczenie przyznawane jest wszystkim rodzicom, którzy pracują na niemieckich warunkach za zachodnią granicą, prowadzą w Niemczech własną działalność gospodarczą lub pracują (ewentualnie pracowali) tam sezonowo.  Zasiłek przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. W przypadku, kiedy Twoje dziecko nie ukończyło 25 roku życia i nadal się kształci lub jest niepełnosprawne, również przysługuje mu prawo do dodatkowej pomocy materialnej. Jeśli spełniasz warunki i  obawiasz się, że przegapiłeś swoją szansę na uzyskanie Kindergeld nie martw się – możesz ubiegać się o świadczenie do 4 lat wstecz. Na stronie www.zwrot-podatkow.pl uzyskasz fachową poradę, jak wyegzekwować swoje prawa do zasiłku.

Co należy zrobić?

Kontakt z niemieckimi urzędnikami i dostosowanie się do instrukcji w obcym języku może stanowić sporą barierę i skutecznie zdusić plan otrzymania świadczenia już w zarodku. Kindergeld  nie jest niepotrzebnym zbytkiem czy wygodą. Pracując za granicą masz prawo do świadczeń – one po prostu należą się Twojemu dziecku.  Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem zwrotów z podatków i otrzymywaniem dodatkowych świadczeń dla osób, które pracowały lub pracują za granicą. Pod adresem www.zwrot-podatku.pl możesz skontaktować się z przedstawicielami, którzy krok po kroku wyjaśnią Ci procedurę składania wniosku i pomogą skompletować dokumenty. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne!

Kalinowski@chuck.com.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.