Pracowałeś w Niemczech i masz dzieci? Poznaj swoje prawa!

Wiele osób, które podjęły legalną pracę za granicą, nie są w pełni świadome przysługujących im praw. Praca w oparciu o umowę z polskim lub zagranicznym pracodawcą oraz systematycznie odkładane składki mogą być źródłem dodatkowych pieniędzy dla Twoich dzieci.

Czym jest Kindergeld?

Kindergeld jest specjalnym  świadczeniem, które ma częściowo pokryć koszty wychowania dzieci i zapewnić im godne warunki materialne. Dodatek wypłacany jest przez Familienkasse, czyli w tłumaczeniu Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Wysokość świadczenia jest uzależniona od ilości posiadanych dzieci. W bieżącym roku, rodzice mogą otrzymać 192 euro na pierwsze i drugie dziecko, 198 euro na trzecie dziecko i każde kolejne 223 euro. Warto znać swoje prawa, ponieważ zasiłek pozwala na znacznie poprawienie warunków i komfortu życia dzieci. Na stronie www.zwrot-podatkow.pl poznasz więcej informacji.

Dla kogo?

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, świadczenie przyznawane jest wszystkim rodzicom, którzy pracują na niemieckich warunkach za zachodnią granicą, prowadzą w Niemczech własną działalność gospodarczą lub pracują (ewentualnie pracowali) tam sezonowo.  Zasiłek przysługuje każdemu dziecku, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia. W przypadku, kiedy Twoje dziecko nie ukończyło 25 roku życia i nadal się kształci lub jest niepełnosprawne, również przysługuje mu prawo do dodatkowej pomocy materialnej. Jeśli spełniasz warunki i  obawiasz się, że przegapiłeś swoją szansę na uzyskanie Kindergeld nie martw się – możesz ubiegać się o świadczenie do 4 lat wstecz. Na stronie www.zwrot-podatkow.pl uzyskasz fachową poradę, jak wyegzekwować swoje prawa do zasiłku.

Co należy zrobić?

Kontakt z niemieckimi urzędnikami i dostosowanie się do instrukcji w obcym języku może stanowić sporą barierę i skutecznie zdusić plan otrzymania świadczenia już w zarodku. Kindergeld  nie jest niepotrzebnym zbytkiem czy wygodą. Pracując za granicą masz prawo do świadczeń – one po prostu należą się Twojemu dziecku.  Na rynku funkcjonują profesjonalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem zwrotów z podatków i otrzymywaniem dodatkowych świadczeń dla osób, które pracowały lub pracują za granicą. Pod adresem www.zwrot-podatku.pl możesz skontaktować się z przedstawicielami, którzy krok po kroku wyjaśnią Ci procedurę składania wniosku i pomogą skompletować dokumenty. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne!

Kalinowski@chuck.com.pl