Podstawowe informacje o tonerach do drukarek.

Zapewne większość z nas spotkała się z pojęciem tonera do drukarek. Jest to określenie powszechnie używane. Czym jest toner, do czego służy, jaka jest zasada jego działania?

Co to jest toner i do czego służy?

Toner to kolorowy proszek, umieszczony w specjalnym pojemniku, i służący do otrzymywania identycznej z oryginałem kopii obrazu.
Tonery do drukarek wykorzystywane są w drukarkach laserowych i występują w czterech kolorach:
– czerń,
– żółć,
– cyjan, czyli niebieski,
– magenta, czyli kolor purpurowy.
W czasie drukowania proszek jest nanoszony na papier pod postacią maleńkich, kolorowych kropeczek, które tworzą określony wzór.

Skład chemiczny

Szczegółowy skład chemiczny tonerów do drukarek jest objęty ścisłą tajemnicą i chroniony licznymi patentami. Na pewno jednak wiemy, że tonery do drukarek zawierają:
– żywice akrylowe,
– amonowe pochłaniacze wilgoci,
– bezpostaciową postać węgla, czyli sadzę,
– sproszkowaną miedź i inne składniki.
Każdy z tych składników spełnia w tonerze określoną rolę, jednak ich odpowiedni skład i proporcje zostały opracowane tak, aby zapewnić jak najwyższą jakość wydruku, czyli:
– odpowiednią jakość koloru,
– trwałość druku,
– wydajność.
Należy jednak pamiętać, że składniki tonerów do drukarek mają postać drobnocząsteczkowego pyłu, co znaczy, że wdychanie ich w dużych ilościach jest szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić nawet do pylicy płuc.

Zasada działania drukarki laserowej i tonera

Działanie drukarki laserowej wydaje się sprawą skomplikowaną, jeśli jednak przyjrzymy się procesowi bliżej, okazuje się on całkiem prosty. Abyśmy mogli otrzymać gotowy wydruk, drukarka wykonuje następujące czynności:
– wałek światłoczuły zostaje naelektryzowany. Dla uzyskania odpowiednich cech, wałek ten jest na etapie produkcji pokrywany warstwą selenu lub krzemu,
– przygotowany wałek następnie naświetlany jest przy pomocy lasera i w tych miejscach wałek traci swoje właściwości elektrostatyczne,
– na wałek przenoszony jest toner według przygotowanego przez wiązkę lasera wzoru,
– toner z wałka przenosi się na papier, a dla zapewnienia jak najlepszego efektu tego procesu, od spodniej strony kartki umieszczona jest elektroda o przeciwnym znaku,
– ostatnim etapem jest utrwalanie uzyskanego obrazu na papierze poprzez przepuszczenie kartki między dwoma gorącymi wałkami, które rozgrzewają i stapiają toner, wprasowując go tym samym w kartkę.
Jak widać, nie jest to proces specjalnie skomplikowany i wykorzystuje proste zjawiska fizyczne.

Gdzie kupić toner do drukarki?

Najlepiej kupić toner w autoryzowanym punkcie sprzedaży. Tam dobierzemy typ odpowiedni do naszego modelu drukarki, dzięki czemu zyskamy pewność jego odpowiedniego działania, a producent udziela gwarancji na produkowane przez siebie tonery.
Istnieją na rynku tańsze zamienniki markowych tonerów do drukarek, jeśli jednak zależy nam na najwyższej jakości i bezpieczeństwie drukarki – warto zainwestować w markowy sprzęt.

Podsumowanie

Tonery do drukarek wydają się skomplikowanym zagadnieniem, ale ich działanie opiera się na niezmiennych zasadach fizyki. Najważniejsze jednak, że dają nam możliwość uzyskania najwyższej jakości wydruku.

Kalinowski@chuck.com.pl