Palma – pomysł na domową ozdobę?

Mieszanie się i przenikanie poszczególnych kultur przyzwyczaiło nas do tego, że nawet w polskich warunkach możemy uprawiać rośliny, które w żaden sposób nie są związane z naszą szerokością geograficzną oraz klimatem. Jedną z takich roślin jest palma, która bardzo często wykorzystywana jest w roli domowej ozdoby. Co należy wiedzieć o palmie w warunkach pokojowych, aby zagwarantować sobie jej szybki wzrost i utrzymywanie wiecznie zielonej barwy?

Już na samym początku trzeba uświadomić sobie, że palma nie jest rośliną, która bez pomocy człowieka zniesie zmienny polski klimat – z tego też powodu wykorzystanie jej jako stałej rośliny ozdobnej na zewnątrz nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli już chcemy wykorzystywać palmę jako wystrój zewnętrzny, to możemy to czynić wyłącznie w ciepłym okresie roku, tj. od czerwca do września. W innym przypadku możemy przemrozić palmę i powstrzymać ją od dalszego wzrostu.

Warunki w pomieszczeniu

Palma pokojowa jest jedną z roślin, która źle znosi zmiany miejsca. Z tego też powodu nie powinniśmy zbyt gwałtownie jej przestawiać, a już na pewno powinniśmy unikać przenoszenia jej z zacienionych miejsc do miejsc nasłonecznionych – drastyczne zmiany nasłonecznienia liści palmy mogą powodować powstanie licznych oparzeń na powierzchniach liści, które objawiają się w postaci nieestetycznych i nieregularnych plam o odcieniach brązu. Podobny efekt można osiągnąć zbyt rzadko podlewając palmę i nie dbając o zachowanie odpowiedniego stanu wilgotności jej podłoża, przy czym brązowienie będzie następowało wtedy od czubków liści postępując w kierunku łodygi.

Temperatura

Pomimo tego, że palmy pochodzą z klimatu tropikalnego i subtropikalnego, to z powodzeniem odnajdą się one w stałej temperaturze przynajmniej 22-23 stopni Celsjusza, a tym samym w temperaturze, która przeważnie panuje w polskich mieszkaniach oraz domach.

Wilgotność

Co prawda w warunkach domowych ciężko zapewnić palmą odpowiednią wilgotność powietrza, to zwłaszcza w sezonie grzewczym warto pamiętać o regularnym i obfitszym podlewaniu palm. Warto również regularnie spryskiwać liście naszej palmy używając do tego zwykłej, ale odstanej wody.

Podsumowując, jeżeli zapewnimy naszej palmie podstawowe warunki, których wymaga ona do swojego prawidłowego wzrostu to możemy być pewni tego, że odwdzięczy się nam ona swoim wyglądem i okazałością. Wbrew pozorom palma w warunkach domowych nie ma zbyt dużych wymagań, a tym samym jest stosunkowo prostą w uprawie rośliną, jeżeli tylko jesteśmy osobami systematycznymi i dbamy o swoją regularność.

Źródło artykułu http://www.tropiart.pl/

Kalinowski@chuck.com.pl