Ortezy na opadającą stopę

Opadająca stopa to powikłanie wielu schorzeń ortopedycznych i neurologicznych. m. in. udaru urazu, zapalenia wielomięśniowego, stwardnienia rozsianego czy po operacjach. Stopa nie może być utrzymana w swym fizjologicznym położeniu, co powoduje zaburzenie płynności chodu, potykanie się i zwiększone ryzyko upadku, a także ocieranie stopy o podłoże. Chory zaczyna unikać chodzenia, a siedzący tryb życia jedynie pogłębia anomalie w obrębie stopy i stawu skokowego. Aby temu zapobiec, z pomocą przychodzą ortezy na opadającą stopę – lekkie, starannie przemyślane konstrukcje.

Na czym polega działanie ortezy na opadającą stopę?

Orteza to lekka konstrukcja, najczęściej z włókna szklanego. Skonstruowana jest ona w taki sposób, by przywracać fizjologiczne położenie stopy, jednocześnie nie ograniczając jej ruchu. Aktywowanie stopy, stawu skokowego oraz więzadeł sprzyja rehabilitacji stopy i zapobiega wykluczeniu chorego z codziennej aktywności. Umożliwienie pełnego zakresu ruchu w stawie skokowym wzmacnia cały układ ruchu, umożliwia płynne poruszanie się czy prowadzenie samochodu. Pracujące mięśnie sprzyjają usprawnieniu krążenia krwi, a tym samym – dotlenienia i odżywienia tkanek. Dzięki temu rehabilitacja stopy przebiega bardzo sprawnie, a chory nie czuje się ograniczony bezruchem.

Poza lekkością, ortezy na opadającą stopę cechuje znaczna elastyczność. Dzięki temu, podczas wykonywania każdego kroku, energia chodu oddawana jest od podłoża. Ułatwia to chodzenie i stopniowy powrót do dawnej sprawności. Włókno szklane jest lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe. Dzięki temu ortezy na opadającą stopę służą bez zarzutu przez dłuższy okres czasu. Ponadto orteza nie obciążą stopy swym ciężarem.

Jak dopasować odpowiednią ortezę?

Orteza powinna być zawsze stosowana z butem, nigdy na gołą stopę; i to właśnie do długości buta powinna być dopasowana. W celu dobrania rozmiaru ortezy na opadającą stopę, należy znać długość wkładki buta. Konstrukcja z włókna szklanego obejmuje stopę, przebiega po zewnętrznej stronie stawu skokowego i przechodzi na przednią część goleni. Dół ortezy wsuwany jest do buta i lokowany między podeszwą a wkładką. Długość ortezy determinuje jej sztywność. Im orteza dłuższa, tym bardziej jest sztywna. Istnieje możliwość dopasowania ortezy do obwodu łydki dzięki obecności pasków odciążających. Orteza nie powinna nadmiernie uciskać żadnego miejsca, nie powinna też być zbyt luźna. Musi natomiast umożliwiać swobodny ruch stopą we wszystkich naturalnych płaszczyznach.

Dobrej jakości ortezy kupisz w sklepie https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599

Kalinowski@chuck.com.pl