Nurkowanie dla początkujących.

Nurkowanie jest fascynujące. Myśląc o nim, wyobrażamy sobie prawdopodobnie lazurowe, ciepłe wody i stada przyjaznych delfinów, które tylko czekają na możliwość wspólnej z nami zabawy. Takie i inne fantazje mogą się urzeczywistnić, ale najpierw musimy zdobyć rzetelną wiedzę i umiejętności, które pozwolą nam bezpiecznie uprawiać ten niezwykły sport.

Na początek nieco teorii

Zanim zaczniemy kupować sprzęt do nurkowania, wybierzmy się na kurs. Pierwszą jego część będzie stanowiło teoretyczne przygotowanie do nurkowania. Na kursie takim zainteresowani zdobędą podstawową wiedzę z zakresu fizyki nurkowania ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących zmian ciśnienia oraz głębokości.
Woda to środowisko nieprzewidywalne, w którym błyskawicznie może się zmienić prąd, temperatura czy głębokość. Kurs przygotuje nas na te zmiany, przynajmniej teoretycznie.

Znajomość sprzętu

Umiejętność poprawnego założenia poszczególnych elementów sprzętu do nurkowania, a co najważniejsze – jego sprawna obsługa, mogą okazać się niezbędne w czasie nurkowania. Toteż na kursie sporo uwagi poświęca się tym zagadnieniom.
Kurs przybliża tematykę urazów typowych dla nurków, i uczy technik zapobiegania im. Po zaliczeniu części teoretycznej kursu przychodzi czas na przyswojenie sobie umiejętności praktycznych.

Stopnie nurkowe

Nurków obowiązują tzw. stopnie nurkowe. Należy wiedzieć, że nurkować może tylko osoba przeszkolona, mogąca przedstawić stosowny certyfikat.
Stopnie nurkowe pozwalają nam na zdobywanie coraz to nowszych uprawnień, na przykład: nurkowanie nocne lub, szczególnie fascynujące nurkowanie we wrakach. Obowiązują trzy stopnie:
– podstawowy stopień nurkowy – czyli wspomniana wcześniej wiedza teoretyczna z zakresu budowy i zasad działania sprzętu do nurkowania. Drugim etapem podstawowego stopnia jest wiedza praktyczna, czyli nurkowanie na małej głębokości;
– zaawansowany stopień nurkowy – tu uczymy się już nurkować na większych głębokościach – około 30 metrów. Na tym etapie możemy zacząć kompletować własny sprzęt do nurkowania;
– specjalizacje – jest ich wiele, a ich zdobywanie nie jest obowiązkowe. Wśród nich wspomniane wcześniej nurkowanie w nocy lub we wrakach. Warto jednak przemyśleć zdobycie specjalizacji ratownika, która może się nam przydać pod wodą w najmniej niespodziewanym momencie.

Nurkowanie jest sportem fascynującym, i w gruncie rzeczy nietrudnym. Wystarczy zdobyć podstawowe informacje i umiejętności, skompletować stosowny sprzęt do nurkowania, i już możemy rozpoczynać naszą podwodną przygodę.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

Kalinowski@chuck.com.pl