Niewielki domek na obrzeżach miasta

Coraz więcej Polaków pragnie zrealizować swoje marzenie o domu wolno stojącym, chociażby niewielkim. Dom to dla nich uosobienie spokoju, możliwość lepszego zarządzania przestrzenią, szansa na większą prywatność. Budując domy poza ścisłymi granicami miasta zapewniamy sobie w ten sposób również znacznie czystsze powietrze i możliwość korzystania z uroków natury. Jak zaplanować budowę niewielkiego domu? O czym pamiętać?

Gotowy projekt domu

Niewielkie domy można wybudować w kilka miesięcy – przekonują o tym liczne firmy specjalizujące się w tworzeniu domów z gotowych komponentów. Aby jednak można było skorzystać z tej opcji konieczne jest posiadanie skrawka ziemi i wszelkie niezbędne zezwolenia na budowę. Polacy do niedawna skazani byli wręcz na autorskie projekty architektów, co zazwyczaj wiązało się z długim czasem oczekiwania na projekt, licznymi poprawkami oraz sporą sumą, która wpadała w ręce specjalisty. Obecnie znacznie ciekawym i szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych projektów dostępnych w biurach architektonicznych. Gotowe projekty domów tworzone są z myślą o szerokim gronie odbiorców. Ich zadaniem jest spełniać oczekiwania jak największej grupy zainteresowanych. Architekci zatrudnieni w biurach projektowych nie szczędzą sił na coraz to nowe propozycje, dedykowane na klasyczne działki, ale i takie, które mają nietypowy kształt.
Jakie są zalety gotowego projektu domu? Z pewnością jest to olbrzymia oszczędność czasu. Architekt potrzebuje kilku tygodni na stworzenie szkicu i jego poprawki – zamiast tego przychodzimy do biura architektonicznego, wybieramy projekt, który się nam podoba… i już! Wszystko w ciągu jednego dnia – co znacząco przyspiesza moment rozpoczęcia budowy! Warto dodać, że gotowe projekty domów są znacznie tańsze niż skorzystanie z pomocy architekta.

Kalinowski@chuck.com.pl