Nie tylko usuwanie zębów – nowoczesna chirurgia stomatologiczna

Dla wielu pacjentów pierwsze skojarzenie z chirurgią stomatologiczną to usuwanie zębów. Jednak oprócz bezbolesnych dla pacjenta zabiegów resekcji zębów współczesna chirurgia stomatologiczna obejmuje szereg dodatkowych zabiegów, bez których trudno sobie wyobrazić piękny uśmiech.

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna

Oczywiście najczęściej w ramach zabiegów usuwane są zęby, zwykle zęby mądrości, także takie, które jeszcze się w pełni nie wykształciły, przez co mogą być trudniejsze do wyrwania, jednak to nie zamyka zakresu usług, jakie oferuje chirurgia stomatologiczna Kraków może w nowoczesnych gabinetach korzystać również z przeszczepów tkanki kostnej. W zależności od dolegliwości i dalszego leczenia lekarz prowadzący podejmuje decyzję albo o przeszczepie autogennym, który oparty jest na wczepach tkanki kostnej, lub też decyduje się na przeszczep z wykorzystaniem siatek tytanowych oraz materiałów xenogenicznych i allogenicznych. Są one zalecane u osób, które nie posiadają wystarczającej ilości własnej tkanki kostnej, przez co niektórzy lekarze stomatolodzy nie decydują się na wszczepianie implantów zębowych.

Leczenie ropni i współpraca z implantologami

Oprócz zabiegów polegających na odbudowie tkanki kostnej pacjenta chirurgia stomatologiczna w Krakowie zajmuje się również leczeniem ropni, usuwa niektóre korzenie zębów przy pozostawieniu pozostałych czy też umożliwia resekcję wierzchołka korzenia. Zanim lekarz chirurg stomatolog zdecyduje się na konkretne leczenie, pacjent kierowany jest na badania, oparte najczęściej na zdjęciach radiologicznych, które pozwalają na ocenę stanu uzębienia oraz umożliwiają dalszą diagnostykę i planowanie leczenia, za jakie jest odpowiedzialna chirurgia stomatologiczna Kraków oferuje takie usługi osobom dorosłym oraz dzieciom. W niektórych zabiegach ważne staje się wykorzystanie nowoczesnych laserów, które pozwalają na zminimalizowanie bólu po zabiegu, a jednocześnie przyspieszają proces regeneracji tkanek i kości po przeprowadzonych zabiegach z zakresu chirurgi stomatologicznej.

U części pacjentów niektóre zabiegi chirurgiczne mogą być w całości przeprowadzone jako zabiegi z wykorzystaniem mikroskopu, w szczególności, gdy chirurg stomatolog będzie wykonywał zabiegi związane z resekcją korzeni czy ich całkowitym usuwaniem. Za płukanie ropni czy wyłuszczanie torbieli również odpowiadają chirurdzy stomatolodzy, którzy bardzo często współpracują periodontologiami oraz stomatologami specjalizującymi się w odbudowie uzębienia z wykorzystaniem implantów.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym https://dental-team.pl/

Kalinowski@chuck.com.pl