Na co zwrócić uwagę wybierając wiązania narciarskie atomic?

Wiązania narciarskie atomic to elementy, bez których skituring w ogóle by istniał. To niezwykle ważne elementy sprzętu narciarskiego, ponieważ to właśnie wiązania pozwalają na swobodny ruch stopy podczas podejścia, a także na zablokowanie ich przy zjeździe (wiązania narciarskie atomic trzymają but). Wszystko to odbywa się w identyczny sposób jak w przypadku klasycznych wiązań narciarskich.

Klasyczne wiązania narciarskie atomic czy skiturowe?

Wiązania skiturowe mają charakterystyczne podpórki, których głównym zadaniem jest to, że podnoszą one oparcie pięty przy stromych podejściach. Na rynku sportowym dostępne są dwa rodzaje wiązań: tzw. wiązania cięższe półkowe oraz wiązania bardzo lekkie typu TLT. Mniej zaprawieni narciarze z powodzeniem mogą na początek wypróbować rozwiązanie nieco bardziej ekonomiczne pod względem finansowym i wybrać klasyczne wiązania, do których wpinany jest specjalny adapter (przystosowuje je do wchodzenia pod górę, jednak jego dużą wadą jest ciężar całego zestawu).

Buty i wiązania

Niezwykle ważną kwestią podczas zakupu wiązań narciarskich atomic jest to, by wiązania były kompatybilne z butami. To niezwykle istotna kwestia przy dobieraniu wiązań np. wiązań skiturowych do butów. Kiedy chcemy wybrać najlepsze wiązania skiturowe, które będą idealnie pasowały do butów, koniecznie trzeba zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju informacje, jakie dołączane są do butów. Zwykle to właśnie na butach pojawiają się wszelkiego rodzaju kwestie, które później wpływają na wybór wiązań. Każda marka podaje jakie buty, z jakimi wiązaniami są kompatybilne. Oczywiście zazwyczaj rekomendowane jest, aby stosować wiązania z butami tej marki. Jeżeli jednak nie chcemy mieć całego sprzętu jednej marki, wówczas zwróćmy uwagę na opisy umieszczone na sprzęcie.

Inne ciekawe oznaczenia (DIN)

Jeżeli kupujemy wiązania narciarskie atomic skiturowe koniecznie zwróćmy uwagę na parametr, który określany jest jako siła wypięcia butów z wiązań. Co ciekawe, siła ta opiera się na specyficznych obliczeniach, na które składają się waga, wzrost, wiek, a nawet skorupa buta oraz same umiejętności danego narciarza. Mając dostęp do internetu, bardzo szybko możemy sprawdzić ten parametr bez konieczności wykonywania skomplikowanych obliczeń. Co więcej, na rynku dostępne są różnego rodzaju aplikacje i kalkulatory on-line, które to umożliwiają nam to wyliczenie (wyliczenie DIN) po uzupełnieniu wymaganych danych. Tak więc, w przypadku wyboru wiązań, naprawdę warto zwrócić uwagę czy posiadają one stały DIN, czy możliwa jest jego regulacja.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiązania narciarskie atomic.

Kalinowski@chuck.com.pl