Monety kolekcjonerskie jako inwestycja

Kolekcjonerstwo rozwija się z wielu powodów – miłości do unikalnych przedmiotów, chęci posiadania rzeczy wyjątkowych. Potrzeba jest ogromna a kolekcjonerzy są w stanie ponieść duże wyrzeczenia dla zdobycia wymarzonego okazu. Ale nie jest to jedyny powód do kolekcjonowania. Często traktowane jest ono jako lokata kapitału, mająca przynieść zysk. W przypadku zbierania monet jest to całkiem prawidłowe założenie, o ile traktuje się je jak lokatę długoterminową. Numizmatyka to szlachetne hobby, które może jednocześnie być formą gromadzenia kapitału.

Popularność monet kolekcjonerskich

Dlaczego numizmaty cieszą się taką popularnością jako forma inwestycji? Przede wszystkim należy brać tu pod uwagę monety kolekcjonerskie. Są one wykonywane najczęściej z cennych kruszców, takich jak złoto i srebro. Ich wartość od wielu lat (zwłaszcza w długich okresach czasu) ma tendencję wzrostową (szczególnie złoto). Wydaje się nawet w pewnym stopniu odporna na kryzysy na rynkach finansowych. Poza tym monety kolekcjonerskie są czymś namacalnym, dającym poczucie kontroli nad posiadanym majątkiem (w przeciwieństwie do np. lokat bankowych czy akcji). Wreszcie ze względu na unikatowy wygląd, wykonanie, czyli wartość kolekcjonerską wydają się być lepszą inwestycją niż sztabki złota czy srebra. Monety kolekcjonerskie są dobrym wyborem, ponieważ łączą w sobie wiele różnych, potencjalnie korzystnych aspektów.

Właściwy wybór

Żeby inwestycja była opłacalna należy wybrać właściwe monety, ponieważ nie wszystkie dadzą jednakowo wysoki zwrot inwestycji. Złote monety są na pewno lepszą inwestycją niż srebrne – ponieważ to złoto w długim terminie utrzyma wartość pieniądza (i ochroni go przed inflacją). Potwierdzają to badania ekspertów także z rynków zagranicznych.

Kolejne kryterium to nakład. Monety mniej popularne, o niskim nakładzie dają większe szanse na to, że zyskają na wartości. W przypadku monet popularnych (a w Polsce mieliśmy kilka takich hitów) ich wartość zamiast wzrastać stopniowo obniża się po pierwszej zwyżce.

Kupno i sprzedaż monet

Skup monet i ich sprzedaż czyli rynek to ważny wskaźnik aktualnej wartości posiadanych numizmatów. Warto obserwować wybrane, cieszące się zaufaniem punkty sprzedaży i skupu monet, żeby na bieżąco śledzić tendencje na rynku numizmatycznym. Jest to dobre źródło wiedzy, podobnie jak katalogi, aukcje czy prasa hobbystyczna. Zdobywanie doświadczenia wymaga czasu, dlatego początkujący kolekcjonerzy powinni wspierać się wiedzą osób na co dzień zajmujących się tematyką kolekcjonowania monet.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z CointArt

Kalinowski@chuck.com.pl

audyt seo www zahradny gril na uhlie záhradné osvetlenie