Miażdżyca – cichy zabójca

 Początki miażdżycy są niepozorne – zauważamy, że szybciej się męczymy, zapominamy o drobnych sprawach, mamy kłopoty z koncentracją, skarżymy się na bóle nóg. Przyczyn złego samopoczucia szukamy w spadku formy, stresie albo chwilowym przemęczeniu. Brak zdecydowanych kroków i zwlekanie z postawieniem fachowej diagnozy może mieć opłakane skutki. Często bowiem okazuje się, że w naszym organizmie rozwija się miażdżyca, która nieleczona może skończyć się amputacją kończyny, zawałem serca albo udarem mózgu.

Czym jest miażdżyca?

Miażdżyca to choroba układu krwionośnego, powstająca na skutek odkładania się złogów cholesterolu na ściankach tętnic. W efekcie naczynia krwionośne usztywniają się i zwężają, a krew nie może przez nie swobodnie przepływać. Zatory najczęściej powstają w tętnicach wieńcowych serca, szyjnych oraz tych, które doprowadzają krew do nóg.

We wczesnym stadium  miażdżyca przebiega niemal bezobjawowo. Dopiero wtedy, kiedy światło tętnic zmniejszy się aż o połowę, możemy odczuwać zmęczenie, bóle w mostku, nie możemy się skoncentrować, pojawiają się problemy z pamięcią.

Kontrola to podstawa

By uniknąć miażdżycy, należy dbać o swoją dietę, ograniczając spożycie produktów zawierających dużą ilość tak zwanego złego cholesterolu. Ponadto, samochód warto zamienić na rower, zażywać dużo ruchu i prowadzić aktywny tryb życia. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o miażdżycy, warto wykonać specjalistyczne badania. Usg doppler Warszawa to skuteczna i bezinwazyjna metoda diagnozowania chorób układu krążenia.

 

Kalinowski@chuck.com.pl