Materiały – jakie okażą się najtrwalsze w przypadku mebli?

Wyposażając nasze mieszkanie czy dom w meble zazwyczaj kierujemy się ceną oraz wartościami estetycznymi. Zanim jednak kupimy kolejny mebel warto przyjrzeć mu się z bliska i poznać materiały, z których został wykonany. Najlepszym przykładem do porównywania tworzyw są łóżka i szafy.

Lite drewno i deski meblowe

Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów do tworzenia mebli wymienia się deski meblowe oraz lite drewno. Tworzywa te różnią się od siebie zasadniczo: ceną, odpornością na uszkodzenia, strukturą. W przypadku desek meblowych ich wnętrze wypełniają sprasowane elementy drewniane, korek. Wierzch płyt pokrywany jest laminatami, których zadaniem jest chronienie wnętrza płyty przed wnikaniem brudu, wilgoci. Laminaty można czyścić w łatwy sposób. Niestety, wadą płyt meblowych jest ich niska trwałość. Mogą się one łamać pod dużymi ciężarami, wypaczać.

W przypadku litego drewna tworzywo to jest pozyskiwane ze zdrowych drzew sosny, dębu czy buka. Bele drewna są starannie selekcjonowane, odrzucane są okazy posiadające skazy. Kolejno drewno trafia do magazynów, gdzie poddawane jest procesom suszenia – to ważne, gdyż w przyszłości nie pojawi się pleśń. Dopiero po wysuszeniu drewno trafia do pracowni stolarskich. Jednym ze sklepów oferujących wysokiej jakości meble z litego drewna jest notodo.pl. Znajdziemy tam szafy, łóżka, szafki nocne, toaletki.

Co okaże się lepsze?

Różnicę pomiędzy drewnem litym a deskami meblowymi widać przede wszystkim w cenie. Lite drewno, zdecydowanie droższe, zdobywa jednak coraz większe grono miłośników. Doceniany jest wspaniały materiał oraz fakt, że zachowuje ono piękny wygląd na długie lata.

 

 

Kalinowski@chuck.com.pl