Mały czy duży dom?

Przed rozpoczęciem budowy własnego domu, trzeba zastanowić się nad wieloma rzeczami dotyczącymi jego ostatecznego kształtu. Jedną z podstawowych kwestii jest wielkość budynku, który chcemy postawić. Jakie zalety ma budowa małego i dużego domu?

Do niedawna – wielopokoleniowe domy

Jeszcze do niedawna głównym trendem na rynku nieruchomości było budowanie wielkich, przestronnych, kilkupiętrowych domów, w których znalazło się miejsce dla rodziców, ich dorosłych dzieci z partnerami oraz babci.
Po jakimś czasie okazywało się jednak, że wielkie domy stoją później puste. Dzieci nie chciały mieszkać z rodzicami jako dorosłe osoby albo po prostu wyjechały do innego miasta czy kraju.
Zanim zatem zdecydujemy się na budowę wielopokoleniowego domu, zastanówmy się, czy na pewno będzie miał w nim kto mieszkać, czy taka inwestycja ma sens.

Małe domki

Z tego powodu obecnie coraz większą popularnością cieszą się domy o niezbyt wielkim metrażu, do stu metrów kwadratowych. W takim budynku spokojnie mieści się standardowa polska rodzina, czyli małżeństwo z dwójką dzieci.
Jakie są zalety niewielkiego domu? Przede wszystkim można wymienić dwie – wygoda i ekonomiczność. Jest wygodny, ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się blisko siebie i nie trzeba przemierzać przysłowiowych kilometrów, jeśli jesteśmy w kuchni, a zostawiliśmy książkę kucharską w sypialni.
Ponadto, niewielkie domy łatwiej i taniej jest ogrzać. Przemawiają za nimi zatem argumenty natury ekonomicznej i ekologicznej.

Na miarę potrzeb

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepszy jest mały czy duży dom. Każdy powinien dopasować jego wielkość do swoich własnych, indywidualnych potrzeb.
To, że obecnie budowane są raczej niezbyt duże domy, nie oznacza, że nie możemy zdecydować się na postawienie budynku o powierzchni trzystu mebli kwadratowych. Jeżeli zawsze posiadanie takiego domu było naszym marzeniem to możemy nawet mieszkać w nim sami. Ważne, aby było to dla nas po prostu wygodne i funkcjonalne. Dom, który będzie spełniał nasze potrzeby może sprawić, że będziemy szczęśliwsi.

Tekst powstał we współpracy z firmą Modernbud oferującą domy w Legnicy

Kalinowski@chuck.com.pl