Małe czy duże mieszkanie?

Jeśli stoimy przed wyborem mieszkania dla siebie, musimy podjąć wiele decyzji. Jedną z kluczowych jest metraż lokum, do którego chcemy się wprowadzić. Lepiej jest zakupić małe czy duże mieszkanie? Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Oba rozwiązania mają bowiem swoje plusy i minusy.

Cena

Zazwyczaj mieszkania są wyceniane w pewnej cenie za metr kwadratowy. Łatwo więc się domyśleć, że większe mieszkanie kosztuje odpowiednio więcej. Jeżeli więc nie mamy dużej zdolności kredytowej albo cena jest dla nas głównym kryterium przy wyborze mieszkania to warto rozejrzeć się raczej za lokum o mniejszym rozmiarze.

Kwestie praktyczne

Wiele osób marzy o przestronnym, dużym mieszkaniu. Warto jednak pamiętać o pewnych mankamentach, które niesie za sobą pięciopokojowe lokum. Dotyczą one głównie względów praktycznych.
Po pierwsze: niewielką powierzchnię można dość szybko i tanio ogrzać. W przypadku dużego domu czy mieszkania rachunki za prąd będą raczej sporo wyższe. Drugim niewygodnym aspektem mieszkania na dużej ilości metrów kwadratowych jest perspektywa sprzątania całego mieszkania – to czasochłonne i dość męczące zajęcie. Być może sami mu nie podołamy i będziemy musieli wynająć firmę sprzątającą, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Warto więc przemyśleć, czy na pewno stać nas na duże mieszkanie.

Urządzanie

Które mieszkanie jest łatwiej urządzić – duże czy małe? Większa przestrzeń daje raczej więcej swobody i szersze pole do popisu dla architekta wnętrz. Nie oznacza to jednak, że nie można sensownie urządzić niewielkiego mieszkania. Jednak zwykle wymaga to trochę więcej sprytu i odszukania ciekawych pomysłów. Warto zatem zainspirować się czymś, na przykład zajrzeć na portale, których tematyką jest wyposażenie domu – Barokko to przykład właśnie takiej strony. Również w katalogach i magazynach znajdziemy wiele ciekawych propozycji. Małe mieszkanie można naprawdę sprytnie, ładnie i funkcjonalnie urządzić, wymaga to jednak zwykle więcej czasu i przemyślenia niż w przypadku lokum o dużym metrażu. Zanim urządzimy którekolwiek z nich, warto wpisać w wyszukiwarkę „wyposażenie domu – Barokko”, aby znaleźć pewne inspiracje.

Nie da się zatem jednoznacznie określić, co jest lepsze – wielkie, przestronne pokoje czy nieco ciaśniejsze, ale być może równie przytulne mieszkanko. Każdy powinien dopasowywać swoje cztery kąty do indywidualnych, własnych możliwości finansowych oraz upodobań. Duże mieszkanie zawsze wiąże się z większymi kosztami i niestety trzeba się z tym liczyć. Małe z kolei wymaga większego sprytu podczas urządzania, aby wszystko się w nim zmieściło i było ono funkcjonalne.

Profesjonalne wyposażenie wnętrz znajdziesz na stronie https://barokko.pl/

Kalinowski@chuck.com.pl