lakier kameleon – efekty specjalne

Powiedzenie „zmienny jak kameleon” stosujemy w odniesieniu do osób, które zmieniają swoje poglądy i postawy w zależności od okoliczności. Tymczasem kameleony zmieniają swoją barwę w zależności od temperatury i nasłonecznienia. Tak właśnie zachowuje się lakier samochodowy kameleon.

Lakier kameleon – efekty specjalne

Cecha charakterystyczną lakieru kameleon jest jego niejednolita barwa. W zależności od kąta padania promieni słonecznych, lakier zmienia swój kolor mieniąc się różnorodnością odcieni. Efekty są zaskakujące, w zależności od wyboru tonacji dominującej. Lakier zawiera od 3 do 4 kolorów podstawowych i od 7 do 9 odcieni. Dzięki temu efekty wizualne zawsze są różne. W zależności od kolorów podstawowych lakier kameleon może zmieniać się od niebieskiego do zielonego, czerwonego do ciemnobrązowego z licznymi odcieniami.

Skromniejszą wersją lakieru kameleon są lakiery FlipFlop, które zawierają 2-3 barw podstawowych co daje 3-4 dodatkowe odcienie. To dobry wybór dla tych, którzy chcą zmienić desing swojego auta, ale boją się nowatorskich rozwiązań.

Jak nakładać lakier

Karoseria auta wymaga bardzo starannego przygotowania. Wszystkie rysy muszą być uzupełnione, a cała powierzchnia idealnie gładka. Zapobiegnie to załamywaniu się kolorów. Na przygotowane podłoże trzeba nałożyć podkład w kolorze czarnym, który będzie stanowił tło dla lakieru bazowego. Konieczne jest położenie od 2 do 4 cienkich warstw. Po wyschnięciu należy podkład lekko wyszlifować.

Właściwą bazę lakieru kameleon kładziemy na idealnie czyste tło. Lakier mieszamy z odpowiednim rozpuszczalnikiem i nanosimy na karoserię. Należy robić to ruchem jednostajnym, pod odpowiednim ciśnieniem i pod katem prostym. Jak widać nie jest to czynność do wykonania przez amatorów. W ten sposób należy nanieść 2-4 warstw w odległości 20 minut.

Lakierowanie to ostatni etap zapewniający piękny połysk i odporność lakieru bazowego. Także lakier bezbarwny należy nakładać kilkoma warstwami.

Zastosowanie lakieru

Lakier kameleon służy do malowania samochodów osobowych. Oczywiście najlepsze wrażenie uzyskamy malując całą karoserię, ale jest to dość duży koszt. Efekt oryginalności uzyskamy także malując jeden z elementów (np. maskę) lub nanosząc nim areografiki.
Świetnie nadaje się do malowania rowerów i motocykli. Zasady nakładania są takie same, ale można zastosować lakier w sprayu.

Kameleon jest dobrym sposobem na uzyskanie efektu indywidualności i efektownego wyglądu. Tak pomalowane auto na pewno nie spotka brata bliźniaka na drodze.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

Kalinowski@chuck.com.pl